Военният бюджет на Путин няма да понесе сериозен удар от тавана на цената на руския петрол

Военният бюджет на Путин няма да понесе сериозен удар от тавана на цената на руския петрол

Ценовият таван на Г-7 за износа на руски петрол не е достатъчно нисък, за да ограничи голяма част от приходите на Кремъл през следващата година, като икономисти твърдят, че дори и мярката да доведе до спад в производството на суров петрол, Владимир Путин все още има много средства за военните си усилия, поне засега, пише Блумбърг.

При 60 долара за барел „таванът на цената изглежда много щедър“, каза икономистът на Renaissance Capital София Донец. „Това е близо до равнището, което беше оценено от пазара за 2023 г. и до нивото, предложено в бюджета на Русия“, обяснява.

Европейски представители презентираха тавана, който бе договорен миналата седмица след месеци на преговори между САЩ и техните съюзници, като начин да се омаломощи руската военна машина. В действителност преговарящите за тавана положиха усилия, за да се уверят, че нивото не е толкова ниско, че да накара Кремъл да намали значително производството, което би могло да повиши световните цени. Русия досега не е обявила отговора си, но официални лица казват, че Москва планира да продължат да отклоняват потоци към страни като Китай и Индия, които официално не се придържат към ценовия лимит.

Дори без тавана на цената и ограниченията за корабоплаването и застраховането, насочени към възпрепятстване на търговията на Русия,  Кремъл очакваше почти 25% спад в данъчните приходи от петрол и газ, тъй като производството и някои цени падат. Но дори и с нарастващите разходи за войната, Русия успя да покрие бюджетния си дефицит лесно, използвайки своя фонд за богатство и заеми на местния пазар на облигации, където санкциите оставят малко алтернативи на инвеститорите.

Спад с 10 долара в цената на петрола от 70-те долара за барел, предвидени в бюджета, до заложения от западните страни таван, може да намали приходите с още 1 трилион рубли (16 млн. долара), изчислява Олга Беленкая, икономист във Finam. В действителност разликата е по-малка, тъй като цената в бюджета включва разходи като превоз и застраховка, които не са включени в тавана.

„По-широкият дефицит ще бъде финансиран или чрез по-големи заеми, или чрез увеличени разходи от фонда за богатство“, каза Беленкая.

Всъщност, ако таванът на цените намали приходите от износ през следващата година, това може да отслаби рублата през 2023 г., осигурявайки допълнителен тласък на бюджета, каза тя. Тъй като енергийните приходи идват главно в долари и евро, тяхната стойност в рубли расте, когато руската валута отслабва.

Наталия Лаврова от BCS Financial Group каза, че ефектът може да е достатъчен, за да позволи на правителството да изпълни своите понижени цели за енергийни приходи за следващата година, дори ако таванът поддържа цените под посочените в бюджета 70 долара за барел.

Текущата прогноза на правителството за почти 9% спад в производството на петрол през следващата година ще се равнява на около 1 трлн. рубли до 1,4 трлн. рубли пропуснати приходи, изчисляват от Блумбърг. По-ниските цени, продиктувани от санкциите и други ограничения върху износа, могат да ограничат приходите на Кремъл с още 500 млрд. рубли.

„Като цяло бюджетът ще изпита недостиг от около 1% БВП от приходите. Вярваме, че недостигът на приходи ще принуди правителството да предприеме фискални икономии, ако иска да поддържа инфлацията и разходите за обслужване на дълга стабилни. Това би довело до по-дълбок спад от минус 3% на БВП“, коментира икономистът на Блумбърг за Русия Александър Исаков.

Русия влезе във войната със силни финанси след години на подготовка за санкциите, които инвазията щеше да донесе. Но дефицитът тази година се очаква да достигне 3,7% от брутния вътрешен продукт, най-големият от пика на пандемията от COVID-19 през 2020 г., тъй като приходите спадат и разходите се увеличават за военните усилия.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 24 декември. Бъдни вечер! Имен ден празнуват Евгени, Евгения, Жени
7, 9 или 11 ястия - традиции и обичаи на Бъдни вечер
Изпадналият в затруднение автомобилен сектор в Европа планира затваряне на заводи и съкращения
Бившият предидент на САЩ Бил Клинтън е приет в болница с висока температура
Няколко държави са предложили на Русия домакинство за преговори Путин - Тръмп
Чарлз III извади прочут производител на шоколад от списък на доставчици за Бъкингамския дворец, за първи път след 170 г.
IT гиганти харчат милиони долари за камъни срещу въглеродния диоксид в атмосферата
Патриарх Даниил: На Бъдни вечер виждаме бъдещето, което Бог е предвидял за нас - да бъде с нас, сега и во веки