Вторият кръг от преговорите между САЩ и Иран на 19 април може да се проведе в Рим

Вторият кръг от преговорите между САЩ и Иран на 19 април може да се проведе в Рим

Вторият кръг от преговорите между САЩ и Иран, насрочен за 19 април, може да се проведе в Рим, съобщава Axios, позовавайки се на два източника.

По-рано Белият дом потвърди, че новата среща ще се проведе на 19 април, но не предостави други подробности. Първият кръг от преговори, в който участваха иранският външен министър Абас Арагчи и специалният пратеник на президента на САЩ Стив Уиткоф, се проведе на 12 април в Оман. Вашингтон нарече срещата "много положителна и конструктивна". Иранското външно министерство отбеляза, че срещата между Уиткоф и Арагчи е преминала „в конструктивна атмосфера, основана на взаимно уважение“. Страните проведоха разговор в продължение на около три часа, като размениха позиции по ядрената програма на Иран и обсъдиха възможността за премахване на санкциите срещу Техеран.

Това бяха първите значими преговори между САЩ и Иран, откакто американският президент Доналд Тръмп се завърна в Белия дом. По време на разговорите представители на Техеран и Вашингтон бяха в отделни стаи и общуваха чрез външния министър на Оман Бадр ал Бусаиди.

Wall Street Journal съобщи, позовавайки се на източници, запознати със срещата, че Иран, по време на непреките преговори със САЩ в Оман, се е опитал да облекчи санкциите на Вашингтон в замяна на съкращаване на ядрената му програма. Според изданието иранските власти настояват Вашингтон да премахне ограниченията, свързани с ядрения сектор на Иран, които са парализирали икономиката. Техеран също иска достъп до милиарди долари, замразени в чужбина, и настоява САЩ да спрат да оказват натиск върху китайските купувачи на петрол. В замяна, твърди вестникът, Иран е готов да се върне към нивата на обогатяване на уран, предвидени във виенското ядрено споразумение от 2015 г. Вашингтон настоява Техеран напълно да се откаже от военния компонент на ядрената си програма. Според Axios президентът на САЩ Доналд Тръмп е готов на компромис, за да сключи ядрено споразумение.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Кое е правилно - две евро или две евра?
Педро Санчес: Американско нашествие в Гренландия би направило Путин „най-щастливия човек на света“
Имиграционните власти в САЩ започват улични проверки за гражданство на минувачите
Йоргос Герапетритис: Гръцкият суверенитет не подлежи на преговори
След прекъсване от 7 г.:Роби Уилямс издаде хитов нов албум, три седмици преди обявената дата
Времето: Студеният въздух продължава да нахлува с минусови температури
Шумър ще опита да блокира митата на Тръмп срещу европейски съюзници заради Гренландия
ABC News: Пентагонът ще изпрати ескадрили изтребители и системи за противоракетна отбрана около Иран