WildLeaks алармира за тежки престъпления срещу дивата природа

WildLeaks алармира за тежки престъпления срещу дивата природа

WildLeaks алармира за тежки престъпления срещу дивата природа

Създаденият по подобие на WikiLeaks сайт WildLeaks, който събира информация за престъпления срещу дивата природа, изложи сериозни улики за лов на слонове, тигри, незаконен риболов и унищожаване на гори по целия свят, пише The Guardian.

Интернет страницата функционира само от три месеца и използва технологията Tor, за да осигури анонимността на хората, които предоставят информация, предаде "Фокус". Сайтът е дело на експерта по сигурността Андреа Кроста, който пръв разкри как терористичната група „Ал-Шабааб“ в Сомалия генерира средства от бракониерство на слонова кост. 

Мащабите на избиването на слонове, носорози, тигри и други животински видове става все по-стряскащ през последното десетилетие, като това е част от незаконна търговия, равняваща се на между 10 и 20 милиарда долара годишно, показват данни на Интерпол. Само наркотиците, трафикът на хора и продажбата на оръжия носят повече печалба в криминалния свят.

„Получихме първите сведения в рамките на 24 часа след старта на сайта и този отклик надхвърли и най-смелите ни мечти“, казва Кроста, който в момента е изпълнителен директор на Elephant Action League. По време тримесечния пробен период WildLeaks е получила 24 сериозни следи от места по цялото земно кълбо. От бракониерство на слонове в Африка и избиване на суматрански тигри, каквито има само около 400, до нелегален внос на диви животни в САЩ и трафик на шимпанзета в Либерия. 

Кроста обяснява, че всеки сигнал се анализира от екип от експерти по сигурността и прависти, които определят дали да започнат разследване и да дадат информацията на доверени партньори. Три разследвания, свързани с търговия със слонова кост, вече се провеждат. Според доказателствата по тях 22 000 слона са били убити заради бивните си през 2012 година, като в случая са замесени влиятелни хора. 

Страницата WildLeaks има версии на 16 езика и вече се обмисля създаването на приложение за смартфон. „Проблемът с телефоните е обаче, че никога не си наистина анонимен“, отбелязва Кроста. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ