Защо първата визита на новия държавен секретар на САЩ ще е в Панама
Първото посещение на новия държавен секретар на САЩ Марко Рубио ще бъде в Панама. Там той ще обсъди проблема с Панамския канал, който новият американски президент Доналд Тръмп настоява да бъде върнат под контрола на Вашингтон „от Китай“. След Панама Рубио, който е потомък на имигранти от Куба, ще посети по-малките държави в региона - Гватемала, Коста Рика, Салвадор и Доминиканската република, съобщават Bloomberg и Politico. Държавният департамент все още не е потвърдил тази информация. Блумбърг припомня, че по традиция първото посещение на американските държавни секретари се прави в „стратегически съюзници“ на САЩ. Така например Антъни Блинкен от администрацията на Джо Байдън направи своята първа визита на този пост в Германия през януари 2022 г., а Рекс Тилърсън от първата администрация на Тръмп - в Япония през март 2017 г.
Обиколката на Рубио в Панама идва след поредното изказване на Тръмп по време на встъпването му в длъжност на 20 януари относно Панамския канал. Той отново обеща да „върне“ построения от американците канал (САЩ се съгласиха да го дадат на Панама през 1977 г.), който според него сега се „управлява от Китай“. Тръмп също така заяви за присъствието на китайски военни в зоната на канала. На 21 януари говорителката на китайското външно министерство Мао Нин отговори, че Пекин не контролира канала и „не се намесва в тези въпроси“.
Президентът на Панама Хосе Раул Мулино „напълно отхвърли“ коментарите на Тръмп, като заяви, че каналът остава панамски. Но службата на главния контрольор на страната започна проверка на базираната в Хонконг компания Hutchison Ports, която управлява две пристанища на входните точки на Панамския канал от 1997 г. Общо Hutchison Ports управлява 53 пристанища в 24 държави, включително и в Европа.
Както и в региона като цяло, в Панама от много години се наблюдава нарастващо присъствие на китайски предприятия, които се конкурират с американските. От 2018 г. страната е част от китайския проект „Един пояс, един път“. По данни на Генералната митническа администрация на Китай търговията на Китай с Латинска Америка като цяло е нараснала от 18 млрд. долара през 2002 г. до 489 млрд. долара през 2023 г. (търговията на САЩ с латиноамериканските страни през 2023 г. е само два пъти по-голяма - 1,1 трлн. долара).
За американците в Панама сега има „твърде много Китай“, въпреки че за страната няма да е лесно да се отърве от китайското влияние: това ще изисква преструктуриране на икономиката, казва Виктор Хейфец, главен редактор на списание Latin America. Посещението на Рубио в региона е показател за желанието на САЩ да възстановят американската хегемония в Западното полукълбо, смятат експерти. В Панама Рубио ще сондира почвата по установяване на контрол над канала. За Тръмп той е по-важен от плановете му да купи Гренландия, допълват те.
След това Рубио ще пътува до Гватемала, Коста Рика и Салвадор - основни транзитни пунктове за нелегални имигранти от Латинска Америка, според Bloomberg и Politico. На свой ред Доминиканската република граничи с Хаити - друг основен източник на нелегални лица, пътуващи до САЩ по море. От 2014 г. до 2024 г. тя е депортирала 1,7 млн. души в Мексико, 351 хил. в Гватемала и 157 хил. в Салвадор, по данни на Министерството на вътрешната сигурност на САЩ.
Посещението на Рубио в тези страни се обяснява с желанието на Вашингтон да се бори с миграцията, смята Хайфец. Този проблем е ключов за новата администрация и беше в основата на кампанията на Тръмп. Експертите смята, че Рубио ще предложи на властите на тези страни икономически програми, насочени към борба с икономическите причини за емиграцията.Посещението на Рубио в региона се обяснява с факта, че задачите, свързани с тези малки държави, могат да бъдат решени бързо. САЩ могат да дадат на тези страни пари, така че властите да възпрепятстват формирането на кервани от мигранти и да не улесняват пристигането им на южната граница на Мексико, която е много по-голяма и с която е по-трудно да се преговаря. Но експертите смятат, че вместо пари Салвадор и Гватемала ще получат заплахи за мита, намалени квоти за внос на техни стоки и други санкции, които Тръмп толкова обича.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.