Зеленски потвърди, че в руската Белгородска област има украински войски

Зеленски потвърди, че в руската Белгородска област има украински войски

Президентът на Украйна Володимир Зеленски днес за първи път каза изрично, че в руската Белгородска област има украински войски, които по думите му са там, за да защитават украински градове в района на границата, предаде Ройтерс.

Зеленски съобщи във вечерното си видеообръщение, че главнокомандващият Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) Олександър Сирски е представил доклад за положението на фронта, включително за украинското военно присъствие в два руски гранични региона - "Курска и Белгородска област“.

"Продължаваме активните операции във вражеските погранични райони и това е напълно оправдано. Войната трябва да се върне там, откъдето идва. Основната ни цел остава същата - да защитим нашата земя и нашите общности в Сумска и Харковска област от руските окупатори", заяви украинският президент.

Той благодари изрично на 225-и щурмови полк от ВСУ.

По-рано руски военни блогъри съобщиха за сражения в Белгородска област, информира БТА.

Украинската армия продължава да има присъствие и в съседната Курска област - осем месеца след като нейни части нахлуха изненадващо в граничещия с Украйна руски регион, макар да бе изтласкана от по-голямата част от териториите, които бе завзела там, отбелязва Ройтерс.

Зеленски повтори, че Курската операция е успешна, тъй като е отклонила руски сили от Донецка област в Източна Украйна - главната цел на руското настъпление.

Генералният щаб на ВСУ междувременно съобщи днес във вечерната си сводка за многобройни руски атаки срещу села в района на Покровск.

Руската армия от месеци се опитва да обкръжи града в Донецка област, който е важен логистичен център, но украинската съпротива забави нейното настъпление, посочва Ройтерс.

Вчера Русия каза, че нейните войски са превзели село Басовка (Басивка на украински - бел. ред.) в североизточната украинска Сумска област, която граничи с Курска област, и че нанася удари по украинските сили в редица селища в същия регион. Говорител на ВСУ отрече днес Басовка да е паднала.

Руският президент Владимир Путин многократно заяви, че въоръжените сили на страната му установя буферна зона на украинска територия по протежение на границата, отбелязва Ройтерс.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Лидерите на ЕС одобриха предложението България да приеме еврото от 1 януари 2026 г.
Естония е готова да приеме самолети на НАТО с ядрени оръжия на борда
ЕС удължи санкциите срещу Русия, но не прие нов пакет
The Guardian: Централите на слънце и вятър в Китай са с капацитет, колкото производство на ток в Турция и Индонезия
От ГЕРБ отговориха на критиките на президента Радев
Зам.-кметът по финансите на София: Успех е, че върнахме бюджета и го преразгледахме
Ердоган: Тръмп се съгласи на преговори в Турция за Украйна с участието на Путин
Румънски евродепутат внесе вот на недоверие срещу Урсула фон дер Лайен