ЕС ще създаде отбранителен фонд с участието на страни извън общността като Великобритания и Украйна

ЕС ще създаде отбранителен фонд с участието на страни извън общността като Великобритания и Украйна

Страните от Европейския съюз ще обсъдят създаването на съвместен междуправителствен фонд за отбрана, който ще купува военно оборудване, ще събира такси от членовете за използването му и ще отпуска заеми, съобщава Ройтерс. Обсъждането ще се проведе в събота, 12 април, във Варшава.

На срещата финансовите министри на ЕС ще разгледат документ, изготвен от брюкселския мозъчен тръст Bruegel по поръчка на Полша. Инициативата ще помогне за набирането на повече средства за отбрана, без да повишава нивата на публичния дълг, което е проблем за много страни. Фондът ще се нарича Европейски отбранителен механизъм (EDM) и страни извън общността, като Великобритания, Украйна и Норвегия, ще могат да станат негови членове.

Анализаторите предполагат, че фондът трябва да се съсредоточи върху „стратегическа помощ“ – скъпа военна инфраструктура и оборудване, които сега до голяма степен се предоставят от Съединените щати. Това са съвместни системи за командване и контрол, сателитно разузнаване и комуникации, разработването на нови скъпи системи като изтребители пето или шесто поколение, противовъздушна отбрана, ядрено възпиране и т.н. За да стимулира европейската отбранителна индустрия, EDM ще купува оборудване от изпълнители от страните членки на фонда.

Мозъчният тръст Bruegel  смята, че създаването на пан-европейски отбранителен пазар ще позволи на региона да намали зависимостта си от Съединените щати до 2030 г. По оценка н Bloomberg Intelligence на  страните от НАТО в Европа може да им трябва повече от десетилетие, за да развият своите отбранителни способности.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

„Гугъл“ и „Епъл“ предупреждават служители с работни визи да избягват пътувания в чужбина
Шести блок на АЕЦ „Козлодуй“ ще бъде спрян ден по-рано от планираното
Кметът на Берлин: Полицията в Берлин ще действа решително срещу нарушителите на реда по време на новогодишните празненства
Главният изпълнителен директор на „Стелантис“ критикува ревизирания климатичен план на ЕС
Израелският президент призова за глобална борба с антисемитизма
Австралийският премиер Антъни Албанезе беше освиркан на възпоменанието за жертвите на атаката в Бондай
През 2025 година изкуственият интелект ще изхвърли емисии въглероден диоксид колкото цял Ню Йорк
Ето защо директната поща заслужава да е част от маркетинговата ви стратегия