„Жертви на кървава сделка": Какво се знае за „щурмовия корпус“, изпратен от КНДР на война в Русия

„Жертви на кървава сделка: Какво се знае за „щурмовия корпус“, изпратен от КНДР на война в Русия

По данни на южнокорейското разузнаване миналата седмица в Русия са били изпратени войски на КНДР, включително войници от елитния 11-и армейски корпус, известен като щурмови корпус. Украинският президент Володимир Зеленски вчера заяви, че близо 12 000 севернокорейски войници скоро ще пристигнат в Русия. Същия ден, часове по-късно външният министър на Северна Корея пристигна за преговори в Русия без да е ясна целта на визитата.  

Вестник The Washington Post разказва какво представлява т.нар. Щурмови корпус на КНДР. Според публикацията севернокорейските специални сили са оборудвани с експлозиви, химически и биологични агенти, парашути и самолети, въпреки че оборудването им отстъпва на колегите им в други държави, според доклад на Агенцията за отбранително разузнаване на САЩ от 2021 г. 

Общият брой на севернокорейските специални сили надхвърля 200 000 души. Тези елитни части се обучават както за потенциални нападения срещу Южна Корея, така и за защита от външни заплахи. Те включват сухопътни, морски и въздушни сили, които действат в разузнавателни, снайперистки и саботажни екипи. Според американското отбранително ведомство те се обучават да залавят ключови фигури и да извършват изненадващи нападения. 

Тези войски са участвали в някои от най-известните операции на Северна Корея, включително нападението над Сеул през 1968 г., довело до жертви и от двете страни. Специалните сили са широко отразявани в държавните медии на КНДР, където те често са представяни като най-силните войници, като понякога се набляга на физическата подготовка. 

 Въпреки високото ниво на подготовка обаче тези войници може да срещнат трудности при адаптирането си към условията на съвременната война. Както посочва Хьонс Лий, бивш войник и активист за правата на човека, служил в щурмовия корпус, те нямат умения да боравят с модерни технологии и съвременно оборудване. Ако стигнат до фронта, те ще трябва да се изправят срещу украински сили, оборудвани с безпилотни самолети и ракети, с които не са се сблъсквали никога досега. 

Лий добави, че за много от войниците, изпратени в Русия, това ще бъде първият им сблъсък с бойните действия и външния свят. Той ги нарече „жертви на жестоката сделка между Ким Чен Ун и Путин“, като отбеляза, че те за първи път ще се сблъскат с истински бойни действия, неподготвени и уплашени. 

Ким Йол-су, старши експерт по сигурността в Корейския институт за военни изследвания в Сеул, предположи, че в Русия може да са изпратени и инженерни и спомагателни части за подпомагане на елитните войски, включително логистична, транспортна и бойна подкрепа. Той отбеляза, че за издръжката на десетки хиляди военнослужещи са необходими ресурси като храна, убежища, боеприпаси и комуникации. 

Въпреки тясната си специализация севернокорейските специални сили вероятно ще помагат в бойни операции и ще се учат от руските военни, добави Ким. 

Бивш служител на Кремъл, който запазва връзки с правителствените кръгове, заяви, че разполагането на севернокорейски войски в Курск е „акт на отмъщение“ за ескалацията, която Кремъл възприема като заплаха. Той също така отбеляза, че за Кремъл е по-евтино и политически по-лесно да разположи севернокорейски войски, тъй като това дава на КНДР крайно необходими средства и боен опит. 

Украинската информационна агенция УНИАН съобщи по-рано, че южнокорейска делегация ще посети Украйна тази седмица, за да обсъди изпращането на войски на КНДР в Русия за водене на война срещу Украйна и мерки за сътрудничество. За това първо съобщи южнокорейският президент Юн Сок Йол, а по-късно информацията беше потвърдена от канцеларията на президента на Украйна. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ