Дилма Русеф с тревожно признание за битката с вируса Зика

ЕС

Президентът на Бразилия Дилма Русеф излезе с тревожно признание. Тя заяви, че страната губи въ войната си срещу комарите, които пренасят опасния вирус Зика, предаде ТАСС.

„Губим. Засега тези комари могат да се размножават. Ние губим войната с тях. За да защитим децата и бременните жени трябва да не допускаме появата на нови комари. Няма да спечелим битката, ако седим със скръстени ръце. Трябва да покажем на какво е способен бразилския народ“, заяви Русеф.

Тя призова населението на страната да се включи активно в битката като започне да прилага елементарни превантивни мерки - например, да покрива всички резервоари с питейна вода, които способстват разпространяването на комарите.

Върлуването на Зика тревожи и американският президент Барак Обама. Той е провел телефонен разговор с Русеф, в който двамата са обсъдили  разпространението на вируса в Западното полукълбо, предаде Reuters.

Двамата лидери смятат, че е важно да се задълбочат съвместните усилия по ускоряване на работата за създаване на нови, по-добри ваксини и други технологии за овладяване и контрол над вируса, се казва в съобщение на Белия дом.

По-рано Обама излезе с призив да се активизират усилията в цял свят за откриване на средства за лечение и профилактика на Зика, предаде BBC.

Световната здравна организация изрази опасения, че вирусът мооже да се разпространи по цялата територия на Северна и Южна Америка. Случаи на заразяване вече са регистрирани в 21 страни по света. Симптомите са коварни, защото наподобяват общо неразположение като при банална вирусна инфекция – леко повишена температура, конюктивит и главоболие.

Вирусът е най-опасен за бременните жени, тъй като уврежда плода и води до умствена изостаналост на бебето.

 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Екстремните горещини в Италия се отразяват пагубно върху пазара на пармезан
Тестват човешката коса като бариера за филтриране на нефт и пластмаси от океана
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Джони Деп води преговори за участие в шестата част на знаковата поредица „Карибски пирати“
Пожар в Сърбия причини задимяване в София и Перник. Какви са нивата на фини прахови частици? (Обновена)
ЕЦБ предупреждава: Очаква се корекция на пазара заради бума на AI акциите
Новият механизъм за изчисляване на минималната заплата трябва да е готов до 21 август
Четири индикатора ще определят в какви граници може да нарасне минималната заплата
Основният спонсор на "Евровизия" се оттегля от конкурса
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
„Камаз“ разработва безпилотни автобуси
Бившият главнокомандващ на украинската армия не вижда перспектива Украйна да се присъедини към НАТО
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя
Ефремова заяви, че няма да допусне запазване на настоящото ниво на минималната работна заплата от 1 януари 2027 г.
Франция ще строи шест нови АЕЦ
С решение на борда: Центърът „Кенеди“ във Вашингтон си връща името на Тръмп
Великобритания намалява директната помощ за страните от Африка с повече от 40%
След 50 г. в космоса: NASA намери начин апаратът Voyager 2 да продължи пътуването в междузвездното пространство
Швеция понижава възрастта за наказателна отговорност за деца на 14 години
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"
Кратка история на автомагистрала „Тракия”
Прехвърлиха 1,8 млн. куб. м вода от Дунав към езерото „Сребърна“, обстановката остава сложна
Емоционалната устойчивост се превръща в най-ценното умение в работата
Ирак може да напусне ОПЕК заради спор за квотите за добив на петрол
Милиардерът Питър Тийл придоби 1% дял в аржентинска петролна компания, работеща във „Вака Муерта“
Куба отбелязва 100 години от рождението на Кастро на фона на тежка криза
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
Forbes: Урсула фон дер Лайен е най-влиятелната дама в света