Европейски учени прогнозираха щетите от глобалното затопляне през 2080 г.

Европейски учени прогнозираха щетите от глобалното затопляне през 2080 г.

Към 2080 година, климатичните промени ще причинят щети за 190 млрд. евро в Европа. Около 200 хил. души ще станат жертва на аномални горещини, а загубите от наводнения ще нараснат до 10 млрд. евро. Само в Южна Европа горски пожари, причинени от високите температури, ще унищожат около 8000 кв. км. гори. От засушаване ще страдат седем пъти повече хора отколкото сега, а от повишаване на морското ниво – около три пъти повече.

Такива апокалиптични цифри съдържа последният доклад на Съвместния научно-изследователски център на Европейската комисия.

В него се анализира и въздействието на климатичните промени върху девет сектора от икономиката и екологията: селско стопанство, туризъм, енергетика, транспортна инфраструктура, здравеопазване, състояние на бреговата линия, честота и интензивност на засушаване, наводнения и горски пожари. Щетите от стихийни бедствия са включени в единен икономически модел, за да се прогнозират последствията за населението. То ще пострада най-много от преждевременна смъртност, предизвикана от повишаването на летните температура. Тук, прогнозираните щети са за около120 милиарда евро. Рушенето на бреговата линия на Стария континент в резултат на бедствия ще причини щети за 42 млрд. евро, а селското стопанство ще понесе загуби за около 18 млрд. евро.

Климатичните изменения ще окажат най-голямо влияние върху южната част на континента и южната част на Централна Европа, които ще понесат около 70% от предполагаемите щети. Най-слабо засегнат ще е Северът с около 1% от общо прогнозираните щети. На Великобритания и Ирландия се  падат около 5 % от евентуалните загуби, а на северната част на централна Европа – 24 процента. Заради силните икономически връзки между страните в ЕС обаче, тези загуби неизбежно ще „преливат” и в съседни региони, предупреждават авторите на доклада.

Представеният от тях сценарий предполага също така, че властите в ЕС няма да предприемат никакви активни действия за смекчаване на последствията от глобалното затопляне, а средната температура в света ще се повиши с около 3,5 градуса по Целзий към 2080 г. Ако европейските власти предприемат драстични мерки за ограничаване на парниковите газове, а покачването на температурите не превиши 2 градуса, то щетите от климатичните промени ще са с около 30% по-малко от изчислените за посочения период, смятат учените. Възможен е обаче и доста по-тежък развой, ако се вземе предвид тенденцията за ръст на населението и на глобалната икономика в следващите десетилетия, опасяват се те

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Бойко Борисов: Вече нямаме мнозинство за правителство, ГЕРБ, ИТН и БСП са малцинство със 100 депутати
Проект: Здравните кабинети в детски градини и училища с нови изисквания и дейности
Европейски рекорд за всички времена: Турция измери 50,5 градуса по Целзий
Времето: Непосилна жега от 37-42 градуса, а привечер - гръмотевици
Меси получи наказание за отказа да играе в Мача на звездите в САЩ
На днешната дата, 27 юли. Имен ден празнуват Добрин, Добри и Панталей
Поредна нощ на протести в Украйна: Демонстрантите обвиниха Зеленски в авторитаризъм
Лятото не е само сезон - то е двигател на по-високите печалби в някои бизнеси