Една трета от населението на света живее в нищета

Една трета от населението на света живее в нищета

Крайната бедност е масова по света, свидетелства новият доклад на Програмата на ООН за развитие за 2014 г., цитиран от световните медии.

 2,2 млрд. души на планетата все още живеят в бедност или са на прага на бедността, алармират експертите на организацията. Едни от най-шокиращите данни в доклада са, че над 1,24 млрд. души от цялото население на земята, което надхвърля 7 млрд., живеят с потресаващо ниската сума на потребление от 1,25 долара дневно или по-малко. Сред тези, които страдат от бедност, 842 млн. души гладуват постоянно, което се равнява на 12% от населението на земята.

Около 1,5 млрд. души в 91 страни са принудени постоянно да се борят с лишения в областта на здравеопазването, образованието и жизнените стандарти

Добрата новина е, че бедността по света намалява в цялостен план. Но, 800 милиона души са застрашени да се завърнат в нея при възникването на внезапни държавни сътресения.

Словения е на първо място по равенство между половете, посочва още докладът според БТА. Казахстан води по самоубийства. САЩ са страната с най-много затворници на глава от населението, а швейцарците изпитват най-голямо удовлетворение от живота.

Програмата на ООН съставя класация на 187 страни въз основа на критерии като здраве и дълголетие на народите им, образование, доходи и лична сигурност. От 1990 г. данни по тези критерии са събирани в индекса на агенцията за човешкотонразвитие. Подобренията в показатели като продължителност на живота, образование и приходи са забавени от природни бедствия, лоши управленски политики и увеличаване на неравенството в свят, в който 85-те най-богати хора разполагат с толкова богатство, колкото най-бедните 3,5 милиарда.

Докладът поставя Норвегия на първо място в индекса на човешкото развитие, следвана от Австралия, Швейцария, Холандия и САЩ. Сред азиатските страни води Сингапур (на 9-а позиция), следвана от Хонконг и Южна Корея (на 15-а). Въпреки че води по продължителност на живота, Япония е на 17-о място заради по-ниските приходи и образователни мерки.

Последните пет места са за Сиера Леоне, Чад, ЦАР, Конго и Нигер. Извън класацията, поради малко количество или липса на данни, са Северна Корея, Сомалия, Южен Судани Монако.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ