ЕК предприема правни мерки срещу България в 5 сектора
Европейската комисия започва правни действия срещу държавите, които не изпълняват задълженията си според законодателството на Европейския съюз. Сред тези държави е и България.
Комисията предприема правни мерки срещу страната ни за неизпълнение на ангажиментите й в 5 сектора - околна среда, здравеопазване и политика за потребителите, правосъдие, морско дело и рибарство и транспорт. Едната от областите е нова, по другите 4 страната ни получава последно предупреждение, след което случаите може да бъдат внесени в Европейския съд.
България, заедно с още 11 страни, не е въвела напълно Директивата за трансграничното здравно обслужване, посочи БНР. България рискува дело в Европейския съд, ако не вземе мерки до два месеца. Тази директива определя правата на пациентите да се лекуват в други държави от Евросъюза и да искат възстановяване на разходите в своята страна. Тя също изисква системите на здравеопазване и доставчиците на здравно обслужване да гарантират, че на пациентите се предоставя информацията, от която те се нуждаят, за да направят информиран избор относно своето лечение в друга държава членка.
Освен това получаваме последно предупреждение и заради замърсяването на въздуха с фини прахови частици. Според Еврокомисията поне от 2007 г. насам практически на цялата територия на България нивото на частиците превишава допустимите норми, което създава риск от астма, сърдечносъдови и онкологични заболявания.
Друго мотивирано становище, което представлява предсъдебен етап на процедурата, е свързано с невъведената в националното ни законодателство Директива за потребителите. Тя предвижда по-прозрачни цени, забрана на допълнителните такси при плащане с кредитна карта и по-дълъг период, в който те да могат да се откажат от договор за покупка.
Заради липсата на електронен обмен на информация с другите държави членки в областта на рибарството, днес на България беше издадено още едно последно предупреждение.
Първо официално писмо пък е изпратено на властите у нас заради забавяне на общото управление на въздушното пространство, което има за цел да въведе по-ефективна и по-екологично чиста система на въздухоплаване в Европа. ЕК официално поиска от Австрия, България, Хърватия, Кипър, Чешката република, Гърция, Унгария, Ирландия, Италия, Литва, Малта, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Словения, Испания и Обединеното кралство, които членуват в шест различни функционални блока въздушно пространство (ФБВП), да подобрят своите блокове, посочва bTV.
Функционалните блокове въздушно пространство представляват общо въздушно пространство, организирано според потоците на трафика, а не според държавните граници.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.