Започна първият опит за приземяване върху комета

Днес е исторически момент за човечеството. Европейската космическа агенция (ЕКА) даде зелена светлина за първото кацането върху комета. 

За първи път, след 10 години и 6 милиарда километра изминато разстояние, роботът Philae, прикрепен към космическата сонда Rosetta, най-после прави опит да се приземи върху кометата 67P/"Чурюмов-Герасименко", летяща на 510 милиона километра от Земята. 

Космическата мисия започна в 10:35 българско време, а само кацането ще отнеме 7 часа. Целта на учените от ЕКА е да научат повече за еволюцията на Слъчевата система и ролята на кометите в нея.  

Фактът, че кометата се намира в постоянна ротация, прави мисията особено предизвикателна за екипа, който управялва Rosetta от Земята. Допълнителна пречка е това, че мястото за приземяване върху кометата, наречено Agilkia, което е с площ от 1 квадратен километър, е осеяно със скали и големи камъни.

 

 

Видеото демонстрира как Rosetta обикаля около кометата

Препятствие представлява и непредвидимата активност на кометата. Тя може да започне да отделя прах и газове във всеки един момент. Съществува и опасност да се разпадне неочаквано.

Добрата новина е, че Agilkia е добре осветена, което ще позволи на Philae да зареди соларните си батерии по време на дългото кацане. Rosetta и Philae са се отделили на разстояние 22,5 километра от центъра на кометата. 

Заради голямата дистанция от космическото тяло до Земята, времето за комуникация с робота е 28 минути и 20 секунди в едната посока. По тази причина, Philae е получил заповедта за отделяне от сондата в 11:03 минути българско време. 

От момента на отделянето на Philae от Rosetta, учените вече нямат контрол над кацането. Успехът на мисията е само въпрос на късмет. В случай на провал или непреодолима пречка, експертите са набелязали още едно място за кацане - Site C. 

Ето и някои интересни факти за кометата. В най-широките си части тя е с дължина между 3,5 и 4 километра. Времето, необходимо за едно пълно завъртане, е малко повече от 12 часа. Tя има маса от 1 трилион килграма и плътността от 400 килограма на кубичен метър - близка до тази на някои видове дървесина. Обемът й е около 25 кубични километра. 

 

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ