Защо хората са привлечени от теориите за края на света?

Защо хората са привлечени от теориите за края на света?

По-голямата част от хората живеят с мисълта, че утрешният ден няма да е кой знае колко по-различен от вчерашния. Те са сигурни, че няма да се отворят внезапно гигантски огнени дупки, обществото им няма да се срине и светът най-вероятно ще продължи да съществува. От край време има обаче и други, които живеят с убеждението, че „не остава много време”.

Човешката история познава редица примери, твърдения, спекулации и слухове за това, че светът ще свърши, отбелязват в популярен текст авторите от mnn.com. Един от последните примери за това е този на американеца Харолд Кемпинг, който води религиозна, християнска радио програма в Калифорния. Той твърди, че времето преди Деня на страшния съд щяло да започне на 21 май 2011 г., за да се срине светът на 21 октомври. Кемпинг е платил за поставянето на билбордове и обикаля с караваната си в Америка, за да "просвещава" вярващите, че историята на света върви към своя край. „Ще бъде невероятен, невероятен ден!”, каза той пред репортер на „Сан Франциско Джърнъл” още миналия юни. По-рано през 1994 г. Кемпинг прави същото предсказание за края на света, но очакванията му не сбъдват и той очевидно премества датата си в календара.

Кое мотивира стотици различни личности по целия свят да вярват така силно, че животът на планетата ще свърши?

„Това е много упорит и ефикасен начин да бъде разбран светът”, обяснява проф. Лоренцо Дитомазо от университета в Монреал. Според него апокалиптичната гледна точка в човешката история в последните месеци се разрасна заради глобалните катастрофи, които се развиха пред очите на хората, като природната катастрофа в Япония и икономическата криза.

Вярата в края на света бележи възход в последните 40-50 години, казва Дитомазо, който изследва световната история, докато пише книгата си „Архитектура на апокалиптизма”. Той смята, че това, което обединява отчаяните групи през десетилетията, е чувството им, че световните проблеми са твърде големи, за да бъдат разрешени. „Проблемите станаха толкова големи, без да се виждат решения, че вече не гледаме на себе си като човешки същества, които могат да ги разрешат”, казва той. „От библейска гледна точка Бог трябва да ги реши. От всяка друга  гледна точка трябва да има някакъв вид катастрофа”, обяснява още професорът.

Така се открояват две позиции спрямо края на света. На оптимистите, които вярват, че хората са на земята с някаква висша, велика цел на съществуването им и заради едно по-добро бъдеще. И на тези, които смятат, че има нещо непоправимо погрешно в устроения от хората съвременен свят.

Мнозина започват да изпитват панически страх и опитват „да се подготвят”. Това са т.нар. „оцеляващи”. „Хората изпитват огромно задоволство от това да казват „Готов съм за бомбите/екологичния колапс/нахлуването на арабите/ разместването на магнитните полюси на земята”, казва Ричард Мичъл, социолог в Държавния университет в Орегон. Той подчертава, че в групата на „оцеляващите” се причисляват и хора със стабилно социално положение и добре заплатена работа. Такъв пример е инженер със семейство, който обезопасява и оборудва гаража си като бомбоубежище. Паниката от възможния край на света се изразява в радикални и по-пасивни форми. В случай, че е срещнат човек с такъв страх, специалистите съветват към него да не се подхожда с подигравки или пренебрежение.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ