Извънредно положение в Мали, френска авиация бомбардира бунтовници

Извънредно положение в Мали, френска авиация бомбардира бунтовници

Президентът на Мали обяви извънредно положение в страната, след като ислямистки бунтовници превзеха главния град Кона след ожесточени сражения. В продължаващия близо година военен конфликт между правителствената армия и ислямистките бунтовници се намеси и Франция, която започна въздушна операция в подкрепа на правителствените сили.

Френската бойна авиация е нанесла най-малко един въздушен удар, заяви официално френският външен министър Лоран Фабиюс, цитиран от Ройтерс. За момента, Франция е единствената страна, която помага на правителствените сили да се справят с бунтовниците, завзели Северно Мали, добави той.

Президентът на Мали Дионкунда Траоре заяви, че обявеното извънредно положение ще е в сила 10 дни, след което може да бъде подновено.

 Той призова бизнеса и особено минните компании, както и неправителствените организации да предоставят за нуждите на армията товарните автомобили, с които разполагат.

Конфликтът в Мали избухна след военния преврат на 21 март 2012 г. воден от капитан Амаду Саного, при който бе свален от власт тогавашния президент Амаду Тумани Туре. Няколко месеца по-рано започна въстание на въоръжени бунтовници от берберското племе туареги, които искаха да отцепят северната област Азауад в самостоятелна държава. Предполага се, че някои от тях са проникнали в страната след падането на режима на полковник Кадафи в Либия.

По-късно в сраженията се включиха и радикалните муджахидини, които искат да да наложат на населението в завзетите области крайно жестока версия на ислямския религиозен закон – шариата – която включва публични екзекуции, рязане на крайници и бой с камшик за различни провинения. Екстремистите са във въоръжена борба с бунтовниците-туареги.

След вчерашното ескалиране на напрежението в страната на закрито заседание снощи Съветът за сигурност на ООН прие резолюция за бързо разплагане на международен омиротворителен контингент в страната.

В същото време Великобритания подкрепи военната намеса на Франция в Мали. Лично британският външен министър Уилям Хейг съобщи позицията в социалната мрежа "Туитър" британският външен министър Уилям Хейг. Говорител на Форин офис уточни, че Хейг предлага своята "политическа подкрепа" на Париж, който помага на малийското правителство да спре офанзивата на бунтовниците.

ОГерманският външен министър Гидо Вестервеле обаче отправи призив да бъдат положени по-големи политически усилия за уреждане на кризата в Мали. "Не е възможно да се реши проблемът в Мали само с военни средства. Трябва да положим още по-големи политически усилия. Преговорите с африканско посредничество трябва неотложно да продължат", се казва в декларация на германския първи дипломат, цитирана от АФП.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ