Как реагира светът на преизбирането на Обама

Как реагира светът на преизбирането на Обама

Президентските избори в САЩ - най-силната икономика в света по правило се следят със затаен дъх от целия свят. Как приема той спечеленият от Барак Обама втори мандат? Британските журналисти от BBC обобщават реакции и коментари.

Близкият изток реагира със смесени чувства. Пресата в този регион на света се отнесе с различен подход към победата на демократичния кандидат. Коментар в международния арабски вестник „Ал-Шарк ал-Аусат” сочи, че влиянието върху региона е несигурно. Някои наблюдатели смятат, че преизбирането на Обама ще му даде повече увереност в подхода му спрямо насилието в Сирия, израелско-палестинския конфликт и иранската ядрена програма. Други отбелязват, че Америка трябва да изкаже ясна и решителна стратегия.

• С този избор Европа си отдъхна. От край време изследванията показват, че президентът Обама е фаворитът на целия континент. За повечето европейски правителства запазването на досегашния курс на Вашингтон е далеч по-добър вариант от смяна на караула. Американският секретар на хазната Тим Гайтнър и самият Барак Обама са сред хората, които активно участваха в дискусиите за проблемите в Еврозоната.

• Изборът се случи само ден преди старта на десетилетната среща на китайските партийни лидери от управляващата втората по големина икономика в света Комунистическа партия. В Китай фокусът сега е върху вътрешните събития, не върху това, което се случва отвъд Атлантика. Иначе, по време на кампаниите им и двамата кандидати бяха критикувани от страната, основно заради реакцията на САЩ спрямо „това, което те наричат нечестни търговски практики”. Държавният ежедневник в страната „Глобал Таймс” критикува западната представа за демокрация и коментира американския вот с думите, че западните правителства са изгубили отговорността си как да предвождат обществата и че сега само „просто си прехвърлят гласовете и гласоподавателите”.

Афганистан знае, че щом е преизбран, Барак Обама ще продължи курса си на изтегляне на американските войници от страната до 2014 г. Което засилва влиянието на талибаните и налага по-добро обучение на местните военни.

Иран също си отдъхна. Много хора в страната смятаха, че ако консервативният Мит Ромни бъде избран, това би означавало война. Сега хората предполагат, че са в безопасност, защото се очаква САЩ бързо да се ориентират към нов рунд преговори, свързани с иранските ядрени амбиции.

• За Мексико вотът за Белия дом не бе толкова избор на президент, колкото въпрос дали ще бъде легализирана марихуаната в щатите Вашингтон и Колорадо. В Латинска Америка битува масовото убеждение, че републиканците като Ромни не представляват и не разбират интересите на латиносите зад граница и на испаноговорящото малцинство в САЩ.

Африкански наблюдатели коментират, че президентът Обама е посетил континента само веднъж по време на целия си изтекъл мандат. В този смисъл те очакват поредна липса на американска дипломация в района и продължаващо внимание на САЩ към проблемите на Близкия изток и преследването на тероризма.

• В същото време Русия приема новината за преизбирането на Обама с умерен оптимизъм. Москва чувства, че познава този световен лидер – работила е с него в последните 4 години. В крайна сметка той е човекът, който съживи руско-американските външни отношения след предшественика му Джордж Буш младши. Шефът на международните връзки в руската Дума Алексей Пушков дори написа в Twitter, че Русия е избегнала това да се изправи пред „явен враг”

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ