Китайската централна банка прави курса на юана по-гъвкъв

Китайската централна банка прави курса на юана по-гъвкъв

Китайската централна банка прави курса на юана по-гъвкъв

Китайската централна банка реши да направи по-гъвкъв курса на националната валута - юана. Решението е взето с оглед на актуалната икономическа ситуация и движението на финансовите пазари, както и на баланса на плащанията в Китай, заяви говорител на банката. Той добави, че реформите ще поставят фокуса върху отразяване на търсенето и предлагането на пазара. Външната търговия на Китай става все по-балансирана, реформите на курса на юана ще отразяват това развитие, изтъкна говорителят.

Китай ще позволи по-гъвкав курс на юана, слагайки край на противоречивото му връзване за щатския долар, продължило 23 месеца и позволило китайските стоки за износ да останат с изкуствено занижена стойност, коментира в. „Сънди Телеграф”.

Ограниченото до половин процент дневно движение на стойността на китайската валута ще се запази, но централната банка ще използва система за задаване на дневни референтни курсове, за да завиши постепенно стойността на юана спрямо долара.

Пекин е използвал подобна политика и преди, позволявайки поскъпването на юана с 21% преди разразяването на световната финансова криза.

Очакваше се Китай да попадне под силен натиск да промени фискалната си политика по време на срещата на лидерите на 20-те най-големи икономики в Торонто следващата седмица, но това развитие вероятно ще заглуши по-голямата част от тези критики.

Съобщението от китайската централна банка е най-ясният сигнал досега, че страната ще позволи на валутата си постепенно да поскъпне спрямо долара, коментира „Ню Йорк таймс”. Само след седмица президентите на двете страни Барак Обама и Ху Дзинтао ще се срещнат в Торонто на икономически форум на 20-те най-големи световни икономики. Китайският отказ да позволи ръст на курса на юана спрямо долара се оформяше като конфликтна точка в отношенията между Вашингтон и Пекин. Американският Конгрес обмисляше и наказателни търговски мерки срещу Китай, ако страната не започне реформа на фискалната си политика.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ