МВФ: Дълговете на развиващите се страни са като по време на война
Държавните дългове на развиващите страни са на нива като по време на война, което е голяма заплаха за световната икономика. Това заяви директорът на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард.
„Без растеж бъдещето на световната икономика е в опасност. Може би най-голямото препятствие ще бъде огромният наследствен държавен дълг, който днес се равнява на 110% в развиващите се икономики. Това до голяма степен е ниво, което се достига при война", заяви Лагард в рамките на Общото събрание на МВФ в Токио, предаде „Франс прес”.
По думите ѝ задлъжнялостта прави правителствата силно изложени на промените в доверието.
Кристи Лагард призова международната общност да даде повече време на Гърция, за да може страната да оздрави публичните си финанси. Тя заяви, че страните от еврозоната не трябва да се придържат сляпо към заложените бюджетни цели, в случай, че растежът се забави повече от очакваното.
В отговор германският министър на финансите Волфганг Шойбле днес заяви, че не съществува алтернатива на намаляването на държавния дълг в страните от еврозоната.
„Няма алтернативно решение на намаляването на твърде високите дългове в средносрочен план, особено що се отнася до еврото и еврозоната”, заяви Шойбле.
„Когато имаме определена средносрочна цел, доверието не се повишава, ако някой тръгне в противоположната посока. Когато искате да изкачите висока планина, а започнете да слизате по склона, планината става още по-висока“, допълва Шойбле.
По думите му използването на единна валута увеличава натиска върху конкурентоспособността на всички страни, но подчерта, че това не е причина правителствата да се откажат от намаляване на дефицитите.
Освен това Шойбле изрази още увереност, че високата безработица е резултат именно на бюджетните политики, които не са солидни.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.