Нови, по-тежки санкции за Русия, Путин заплаши с „ефекта на бумеранга”

Нови, по-тежки санкции за Русия, Путин заплаши с „ефекта на бумеранга”

САЩ и ЕС въведоха нови, по-тежки санкции срещу Русия, които засягат важни икономически сектори като финансите, енергетиката, отбранителната промишленост.

Белият дом излезе с комюнике за въвеждане на икономически ограничения за редица големи руски банки, компании и корпорации от енергийната и отбранителната промишленост, самопровъзгласилите се Донецка и Луганска народна република, а също нова група високопоставени държавни чиновници.

Секторни икономически санкции са наложени на компаниите „Новатек”, „Роснефт”, Външно-икономическата банка и „Газпромбанк”, корпорацията „Алмаз-Антей”, „Калашников” и т.н. Активите на всички, изброени в наказателния списък фирми, няма да бъдат замразявани, но се въвежда забрана американски компании и граждани да инвестират в нови акции и облигации на тези предприятия.” Също така за банките е в сила забрана за получаване на американски кредити за повече от 90-дневен срок.

Самият Обама също направи изявление и аргументира въвеждането на новите икономически санкции срещу Русия с нежеланието на Москва да „намали напрежението в отношенията си с Киев, съобщи Associated Press.

Американският президент подчерта, че предпочита проблемът да се реши по дипломатически път, но „Русия не показа стремеж за прекратяване на конфилкта с Украйна. САЩ очакват от Русия конкретни действия, а не просто думи” за регулиране на кризата, заяви Обама и не изключи въвеждането на нови санкции срещу Москва. Той даде ясно да се разбере, че САЩ са готови да действат сами, ако не бъдат подкрепени от ЕС. Въпросът за икономическите санкции бе в дневния ред на Срещата на Върха в Брюксел, започнала вчера. Ден по-рано се появи информация, че 9 европейски страни са готови да блокират решението за икономически санкции – Франция, Германия, Люксембург, Австрия, България, Гърция, Кипър, Словения и Италия.

Лидерите на Евросъюза обаче в крайна сметка се договориха да затегнат санкциите срещу Москва заради кризата с Украйна, съобщи Agence France-Presse като се позова на прието от тях съвместно комюнике.

Мерките ще бъдат насочени срещу „физически и юридически лица, които активно предоставят материална и финансова подкрепа за присъединяването на Крим към Русия и дестабилизацията на Източна Украйна”, пише в съвместната декларация. Уточнява се, че конкретният списък ще бъде изготвен до края на този месец.

Освен това, лидерите на ЕС препоръчват на Еврокомисията да замрази редица програми за сътрудничество с Русия в областта на държавния сектор, финансирани от Европейската инвестиционна банка и Европейската банка за реконструкция и развитие. ЕК трябва да предприеме и мерки за ограничаване на инвестициите в Крим.

Преди оповестяването на комюникето, германският канцлер Ангела Меркел заяви, че лидерите на ЕС възнамеряват да разширят санкциите, тъй като, по тяхно мнение Русия не полага достатъчно усилия за постигане на мир в Украйна. Премиерът на Великобритания, Дейвид Камерън на свой ред нарече ситуацията в Украйна „неприемлива”. „Русия не показва нужното уважение към териториалната цялост на страната и ние сме длъжни да изпратим много ясен сигнал”, каза той.

Кремъл реагира гневно на решенията на САЩ и Брюксел

„Новите санкции, въведени от САЩ срещу Русия, ще се отразят на самите Съединени щати”, заплаши Путин. Той обвини САЩ в „агресивна и непрофесионална” външна политика .

Действията на Вашингтон водят до задънена улица в руско-американските отношения. „Така наречените мерки ще имат ефекта на бумеранга. Убеден съм, че всичко това ще нанесе вреди на дългосрочните стратегически интереси на американската държава и американския народ – та те не позволяват на големите си компаниите си да работят! Това е непрофесионален подход”, заяви Путин. В същото време Русия остава отворена за преговори, подчерта той. „Надявам се, че здравият разум ще надделее.”, каза Путин

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ