"Ню Йорк Таймс": Втора рецесия в САЩ би била по-лоша от първата

Ню Йорк Таймс: Втора рецесия в САЩ би била по-лоша от първата

"Ню Йорк Таймс": Втора рецесия в САЩ би била по-лоша от първата

Ако икономиката се върне към рецесия, както много икономисти сега предупреждават, "кръвопускането" може да бъде много по-болезнено от последния път. Това коментира в „Ню Йорк Таймс“ икономическият редактор в изданието Катрин Рампъл.

Имайки предвид врявата на Голямата рецесия може да е трудно за вярване, но икономиката е много по-слаба отколкото е била в началото на последната американската рецесия през декември 2007 г., казва тя. Причината е, че днес основните показатели на икономическото благосъстояние в страната – работните места, доходите, производителността и индустриалното производство са по-лоши, отколкото са били тогава. Растежът е бил толкова слаб, че почти никой имот не е бил обезщетен, въпреки че възстановяването реално започна през юни 2009 г.

„Би било катастрофално, ако навлезем в рецесията на този етап, имайки предвид, че още не сме наваксали от последната рецесия“, казва и Конрад Декадос, старши икономист в RDQ Economics.

Когато последният спад е ударил Америка, кредитният балон е заварил американците със собственост, която могат да орежат, но един нов удар би принудил семейства „да режат от кокала“. Влошавайки нещата, политиците използваха повечето от икономическите средства на тяхно разположение, за да се борят с последната рецесия. Сега те имат по-малко възможности налице, гласи още материалът на „Ню Йорк Таймс“.

„Имам огромно доверие в основния капацитет на възстановяване на американската икономика и американския народ“, заяви президентът Обама. Въпреки това числата обезкуражават икономистите. В четирите години, откакто е започнала рецесията, работоспособното население е нараснало с 3%, но броя на възникналите работни места би осигурил заетост на точно толкова допълнителни хора. Дори е намалял. Днес икономиката на Америка разполага с 5% по-малко работни места (6,8 млн.), в сравнение с навечерието на последната рецесия. Равнището на безработицата тогава е било 5%, сега е 9,1%, отбелязват още наблюдатели.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ