Обама обяви за престъпници собствениците на Wikileaks

Американският президент Барак Обама даде ясно да се разбере, че повече няма да търпи скандалните изпълнения на сайта Wikileaks, след като вчера бяха публикувани над 25 000 секретни документа на Държавния департамент, разкриващи пикантерии от външната политика на САЩ.
Той окачестви като престъпници собствениците на сайта и техните източници, които им предоставят поверителна информация.
„Президентът е, меко казано, недоволен”, заяви говорителят му Робърт Гибс.
Намекът на Белия дом е разбран правилно и министърът на правосъдието на САЩ Ерик Холдър обяви, че е започнало разследване за предоставените на сайта поверителни официални документи. Властите ще съдят всеки, отговорен за изтичането на секретна информация, категоричен е той.
В разследването ще участват още Службата за надзор на поверителната информация и Офисът на директора на националното разузнаване, тъй като Белия дом е издал директива да се направи подробен преглед на процедурите за опазване на поверителна информация.
Междувременно основателят на Wikileaks Джулиaн Асанж оповести, че готви публикуване на нова серия документи, които „могат да съборят една-две големи американски банки”. Местонахождението на Асанж е неизвестно, след като наскоро швейцарски съд пусна молба за международно издирване по обвинение в изнасилване.
Властите в Еквадор обаче са готови да приютят Асанж, съобщи „Франс прес”. "Готови сме да му предоставим убежище и всички условия да разпространява информацията, с която разполага не само в интернет, а в други медии", заяви зам.-външният министър на страната Кинто Лукас.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Samsung и SK Hynix ще се включат в проекта Stargate на OpenAI
Технологии |Инвестиционната компания Bain Capital е подала оферта за купуване на веригата Costa Coffee
Компании |Само две търговски вериги са публикували цените си на сайта "Колко струва"
България |Милиони евро и хиляди контейнери са конфискувани при разследване за незаконен внос от Китай в Гърция и други европейски страни
Бизнес |Безопасност: Отборът на Барселона отлага завръщането си на легендарния стадион „Камп Ноу“
Спорт |Бойко Борисов предлага да се закрие ДАИ
Политика |Нови директиви пред генералите: Военни сили за бързо реагиране ще потушават граждански безредици в САЩ
Свят |ДСБ предлагат паркоместата в сградите да получат отделна имотна партида
Политика |Планината на седемте цвята: Перуанската звезда на Instagram
Любопитно |Едно от пет работни места в туризма ще останат незаети в Европа през следващото десетилетие
Свят |България започва нов сондаж за природен газ в Черно море
Политика |Зеленски: Положението в Запорожката АЕЦ е критично
Свят |От 8 октомври ще санкционират търговците, които вдигат цените необосновано
България |ADVERTORIAL

Официално отвори врати AYA Estate Vineyards – първата в България и региона винарна и галерия за съвременно изкуство

Vivacom с три отличия от престижния конкурс Forbes HR & Employer Branding Awards 2025

Коментари
Няма въведени кометари.