Опасност от нова авария в унгарския завод, предизвикал екокатастрофа

ЕС

Има голяма вероятност да стане нова авария в  унгарския завод за алуминий, който предизвика токсичния разлив в страната. Това прогнозират експерти на ЕС, който пристигнаха в района на екологичната катастрофа, предаде BBC.

Веднага след пристигането им, е вдигната нова защитна стена от почва и камъни, която да спре повторен поток от отровни отпадъци. Междувременно, заводът, кой знае защо отново бе пуснат в експлоатация.

На 4 октомври в Айка, Унгария, изтекоха 700 хил. куб. м отровни вещества от резервоара на завод за производство на алунминий. Седем души загинаха заради изтичането на отпадъците през последните дни. Около 150 са ранени.

Токсичните потоци от опасна червена кал в момента покриват 40 кв. км. Те на практика заливат няколко населени места в Унгария, а през местни реки част от тях стигнаха и до р. Дунав.

Първоначалните изчисления на специалисти показват, че ще са нужни повече от година и десетки милиони евро за ликвидирането на последствията от отровните отпадъци, излели се в местни водоизточници след аварията в алуминиевия завод.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Легендата на Формула 1 Ален Прост е с травма на главата след брутален въоръжен грабеж
Русия обяви за международно издирване шахматния шампион Гари Каспаров
Мисия на NASA засече уникален атмосферен феномен на Марс, присъщ за Земята
AI може да замести 80% от уменията. Останалите 20% ще ви направят незаменими
Четири проекта получиха стартово финансиране от конкурс за социално предприемачество
Избраха ръководството на Сметната палата
На днешната дата, 24 май. Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост
Поддържайте съдържанието на имейлите кратко и ясно