Отнемат на турската армия правото да извършва преврати

ЕС

Турските власти решиха да променят устава на армията, като лишат военните от правото да устройват държавни преврати. Съответните поправки бяха внесени от правителството за разглеждане в парламента на 27 юни. За това съобщава сайтът на изданието „Хюриет нюз”.

Поправките ще оганичат участието на военните във вътрешнополитическия живот. Тяхна основна задача ще стане защитаването на Турция от външни заплахи. Законопроектът ще бъде разгледан от местния парламент през есента, когато правителството се върне от лятната си ваканция.

Правото да устройва преврати бе получено от турската армия през 1960 г., припомня Ройтерс. Оттогава до днес военните са сменяли властта четири пъти.

Турското правителство подготви поправките на фона на масовите протести, които започнаха през май. В началото демонстрациите бяха в защита на парка „Гези” в Истанбул, но скоро прераснаха в общонационални протести срещу управлението на Реджеп Ердоган.

Премиерът, който дойде на власт през 2003 г., не за първи път се опитва да ограничи влиянието на военните в страната. По време на управлението му в Турция се водиха няколко шумни процеса, в резултат на които няколкостотин военнослужещи, сред които и генерали, попаднаха в затвора по обвинение в опити за военен преврат.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 16 до 22 март
Иран поднови атаките срещу съюзниците на САЩ в Персийския залив. Тръмп заяви, че не го е очаквал
На днешната дата, 17 март. Имен ден празнуват Алеко, Алекса, Алексей, Алекси, Алексий
Мъск прогнозира бъдеще с високи доходи за всички, благодарение на изкуствения интелект
Времето във вторник: Заоблачаване и застудяване
Протест срещу изкуствения интелект: Над 10 000 писатели от цял свят издадоха книга без текст
Новите OLED телевизори на Samsung: Вижте разликата, почувствайте интелигентността
Първият грък в космоса: Атина подготвя свой учен в Европейската космическа агенция