Отровната Фукушима

Отровната Фукушима

Преди близо една година земята в Япония се разлюля, а цунамито, последвало труса, превърна природната катастрофа в атомна. В авариралата АЕЦ „Фукушима” и днес не може да се влиза за повече от 2-3 минути. Заради радиацията. Това разказва в коментар „Дойче веле”.

В 20-километровата защитена зона около централата може да се влезе само със защитно облекло. Всеки посетител получава специални дрехи, ръкавици и противогаз, както и дозиметър. Пейзажът наоколо би могъл да бъде наречен идиличен, ако не бе абсолютната пустота. Руините от разрушените при земетресението сгради не са премахнати - радиацията все още е твърде висока за възстановителни операции.

600 души крепят положението

Три километра преди входа на „Фукушима 1" лъчението нараства рязко - 500 пъти по-високо е, отколкото преди аварията. Реакторите се намират на самия бряг, а от заобикалящия ги парк не е останало почти нищо: пълно е с грамадни цистерни, във всяка от които има по повече от 1000 тона вода - заразена вода, използвана за охлаждането на разтопените горивни пръти. Предстои да се докарат и още цистерни, за да се побере цялото количество вода - 165 000 тона. Но и това няма да е достатъчно, тъй като обеззаразяването трае дълго, а паралелно се произвежда радиоактивна тиня, която също трябва да бъде събрана и отстранена. Затова постоянно има нужда от нови цистерни.

В командния пункт на „Фукушима 1", напълно защитен от светлина и земетресения, всичко изглежда стерилно чисто като в болница. Стотина мъже седят пред компютрите и методично планират стъпките, насочени засега към поддържане на статуквото. "Стремим се да подобрим ситуацията", казва сегашният ръководител на централата Такеши Такахаши. Неговият предшественик Масао Йошида, който в нощта след цунамито против волята на шефовете си разпореди стопените горивни пръти да бъдат охладени с морска вода и така предотврати настъпването на още по-голяма катастрофа, е болен от рак.

„Временните ни съоръжения не са перфектни", казва Такахаши. До март миналата година "Тепко" - компанията-собственик на централата, дори не е имала мерки в случай на авария. Един от мениджърите обосновал това бездействие с думите, че хората биха се разтревожили, ако "Тепко" започне да се подготвя за катастрофа.

Подобно на останалите 600 души, които работят в командния пункт, и Такахаши спи в централата. По отношение на "погребването" на разтопените горивни пръти, което ще може да се извърши най-рано след 10 години, шефът на "Фукушима 1" казва, че ще бъде възприета концепцията от инцидента с реактора в американската "Три майлс айлънд", която ще бъде модифицирана.

Протакане с фатални последствия

Долу, на брега, където са реакторите, междувременно е издигната временна стена за защита от цунами. По въпроса са се водили разговори още преди катастрофата, тъй като вътрешноведомствено проучване е предвидило опасността от цунами като съвсем реална. Но в продължение на цели шест месеца "Тепко" бави предаването на доклада на Агенцията за ядрена сигурност. Тя го получава едва четири дни преди бедствието.

Около трети блок радиацията достига до 1500 микросиверта на час. "В районите, в които облъчването е особено високо, работниците не могат да останат повече от 2-3 минути", казва Такахаши. Но времето всъщност е достатъчно за свързването на две тръби, например, за да бъде гарантиран притокът на студена вода.

Пред втори блок радиацията намалява - до 110 микросиверта. Обяснението е елементарно: сградата не е била разрушена. Вътре обаче облъчването достига 200 милисиверта - твърде високо за хората, поради което за работата по реактора се използват роботи.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ