Bloomberg: Русия и Украйна – най-слабите икономики за 2015

Bloomberg: Русия и Украйна – най-слабите икономики за 2015

Bloomberg: Русия и Украйна – най-слабите икономики за 2015

Украйна ще изпрати 2015 година като най-големия губещ в състезанието за глобален икономически ръст, става ясно от нова класация на Bloomberg.

През 4-тото тримесечие на 2015, БВП на раздираната от конфликти източноевропейска държава ще се свие с 4% в сравнение с края на 2014. Това е най-лошият резултат от 47-те държави, проучени от Bloomberg в периода април-юни.

Злата участ на Украйна ще сподели и нейната враждебна съседка Русия, чийто БВП ще се свие с 3,5% в резултат на международните санкции и ниските приходи от петрол, коментират анализаторите на Bloomberg

В навечерието на 2016, части от Латинска Америка също ще са в затруднено положение. Икономиките на Бразилия и Аржентина, които страдат от покачващите се инфлация и безработица, ще се свият със съответно 1,6% и 1,5%. Бразилия преживя най-големия срив сред 28-те държави, включени в януарската анкета на Bloomberg. Тогава се смяташе, че през 2015 г. южноамериканската суперсила ще отчете ръст от 1%.

Швейцария, все още замаяна от януарското решение на Швейцарската централна банка да премахне фиксирания курс между франка и еврото, заема 5-тото място в класацията на губещите икономики с прогнозиран ръст от едва  0,1%.

Задълбочаващата се финансова криза обърна всички погледни към Гърция и й донесе 8-ма позиция в този рейтинг. През април, икономистите предсказаха 0,9%-ов ръст до края на 2015.

В Топ 10 са още Хърватия, Сърбия, Италия и Казахстан. Очаква се Казахстан, която е най-големият търговски партньор на Русия, да отбележи ръст от 1,2% - значително по-малко от 3,6-те процента, които икономистите предвидиха преди 3 месеца.

На другия край на спектъра е Виетнам, която се присъединява към най-бързоразвиващите се икономики в света - Китай и Индия. 

България се нарежда на 15-та позиция с очакван ръст от 1,6%. В по-изгодно положение са Нидерландия (също с 1,6%) и Португалия и Германия (с по 1,8%). Родната икономика обаче успява да изпревари далеч по-развити държави като Австрия (1,4%) и Франция, Норвегия и Белгия (с по 1,5%). 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ