Светът изправен пред демографска пропаст
Поколението след Втората световна война, между 1946 и 1964 г., създаде революционна младежа култура. То промени социалните нагласи от 60-те години нататък. Стимулира невиждан икономически растеж, навлизайки в работната сила. Сега се пенсионира. Ето защо развитите държави в света са изправени пред невиждан демографски проблем, пише Business Insider.
С пенсионирането на т.нар. бейби бумъри се очертава огромна маса от възрастни хора, за които днешното активно и младо поколение ще трябва да се грижи. Историята сочи, че колкото повече възрастни има в едно общество, за които трябва да се полага грижа, толкова по-малко деца се раждат в него. Така се очертава демографска пропаст, която застрашава доброто здраве и състояние на населението.
Актуални данни на страните от Г-20 и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) показват, че съотношението между децата и пенсионерите в последните години се променя. Пенсионерите прогресивно нарастват като брой за сметка на родените деца между 1960 г. и 2010 г. навсякъде, освен в Германия и Швеция. В повечето нации то е нараснало с над 40% в полза на групата на възрастните хора.
Съществува огромен скок на зависимостта от младите в Азия (Китай и Южна Корея) и в Източна Европа. Великобритания и Америка са в дъното на антикласацията, но пък те имат други сериозни демографски проблеми, свързани с емиграцията.
Експерти посочват, че нарастването на броя на възрастните хора ще попречи на страните да напреднат икономически и да покриват държавните си дългове. В такава ситуация е трудно да си представим как правителствата ще налагат драконови мерки за държавни икономии.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.