Снимка на загинали палестински деца грабна голямата награда на World Press Photo (галерия)

Снимка на загинали палестински деца грабна голямата награда на World Press Photo (галерия)

Разтърсваща снимка от ивицата Газа, заснета на 20 ноември 2012 г., бе отличена с голямата награда в тазгодишния, 56. поред престижен глобален конкурс за фотожурналистика World Press Photo.

Кадърът е дело на Пол Хансън (моля, вижте снимката вдясно) и пресъздава мъката и трагедията от смъртта на невинни палестински деца, загинали при израелска атака над ивицата Газа. Снимката е запечаталa процесия от мъже, начело на които са двама братя, носещи телата на 2-годишната им сестричка Сухаиб и 3-годишния им брат Мохамед, убити от снаряд, ударил дома им. При инцидента баща им Фоуад също загива. Майка им е била настанена в интензивно отделение. Братята носят труповете на децата, увити в савани към местната джамия за погребална церемония. Поради разтърсващата си история и удивителния си ефект върху наблюдателя, който моментално става съпричастен, кадърът е избран за снимка на годината. Силата му е че противопоставя гнева и скръбтта на възрастните на невинността на децата, коментираха от журито при оповестяването на Голямата награда.

Сред останалите победители в конкурса се отличава и снимка, направена от швейцареца Доминик Нар. Кадърът показва трупа на мъж, който се носи в петрол в Хеглиг, Судан, през април 2012 г. Загиналият е войник на суданските въоръжени сили. Петролът, в който тялото му плава, е изтекъл от повредено съоръжение за добив. Мъжът е убит от южносуданските военни, когато нахлуват в града с петролни резерви при кратко, но жестоко сражение между Судан и Южен Судан. Категорията, в която снимката е отличена, е „Водещи новини“. Ето я и нея.

.................................................

В категорията на портретите е награден впечатляващия кадър „Завръщането на бикобореца“, дело на Даниел Очоа де Олза. Човекът на снимката е 38-годишният Хуан Хосе Падиля, който получава частична парализа на окото и частична парализа на лицето по време на корида. Само 5 месеца след инцидента се завръща отново на арената.

......................

В категорията „Съвременни проблеми“ с първа награда е отличена снимката „Розовият избор“. Тя е заснета на 10 юли 2011 г. в Ханой, Виетнам. Автор е виетнамецът Маика Елан. Героите в кадъра са хомосексуалисти с връзка в продължение на година. Въпреки че страната им отрича този вид отношения в продължение на години, комунистическото правителство обмисля узаконяването на еднополовите бракове. Това би било революционно за историята й решение, което би направило Виетнам първата азиатска държава, извършила този акт. През август 2012 г. първият публичен гей парад на територията й се състоя в Ханой.

....................................................

В категорията „Ежедневен живот“ печели Фаусто Подавини от Рим. Снимката му е заснета през януари 2012 г. Тя е черно-бяла и показва в гръб 71-годишната Мирела в стаята й. Мирела прекарва 40 години от живота си с човека, който обича. С него съпреживява всички житейски трудности, моменти, в които се смее, красиви мигове. В последните 6 години обаче животът й се променя. Тя се посвещава на грижата за него, след като той заболява от Алцхаймер.

...............................................

В категорията "Спорт" първа награда печели Роман Вондрус от Чехия със снимката си от месец август 2012 г. Кадърът пресъздава момент, свързан с конните надбягвания в страната, чиито традиции са сред най-старите в Централна Европа. Състезанията се провеждат в Чехия от 1874 година насам на около 100 километра източно от Прага. Това е връхният момент за всеки чешки жокей, който мечтае ако не да победи в надпреварата, то поне да участва в нея.

............................................

Носител на първата награда в категорията „Природа“ е Пол Никлън. Неговата снимка на императорски пингвин, който се е устремил към леда на повърхността, е свързана с научното откритие, че тези животни са способни да утроят скоростта си на плуване като изпускат милиони балончета от оперението си. Балончетата намаляват триенето между перушината им и ледената вода. Императорските пингвини използват тази своя способност, за да ускорят бягството си от нападащи ги леопардови тюлени до 30 км/ч.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ