Снимка на загинали палестински деца грабна голямата награда на World Press Photo (галерия)
Разтърсваща снимка от ивицата Газа, заснета на 20 ноември 2012 г., бе отличена с голямата награда в тазгодишния, 56. поред престижен глобален конкурс за фотожурналистика World Press Photo.
Кадърът е дело на Пол Хансън (моля, вижте снимката вдясно) и пресъздава мъката и трагедията от смъртта на невинни палестински деца, загинали при израелска атака над ивицата Газа. Снимката е запечаталa процесия от мъже, начело на които са двама братя, носещи телата на 2-годишната им сестричка Сухаиб и 3-годишния им брат Мохамед, убити от снаряд, ударил дома им. При инцидента баща им Фоуад също загива. Майка им е била настанена в интензивно отделение. Братята носят труповете на децата, увити в савани към местната джамия за погребална церемония. Поради разтърсващата си история и удивителния си ефект върху наблюдателя, който моментално става съпричастен, кадърът е избран за снимка на годината. Силата му е че противопоставя гнева и скръбтта на възрастните на невинността на децата, коментираха от журито при оповестяването на Голямата награда.
Сред останалите победители в конкурса се отличава и снимка, направена от швейцареца Доминик Нар. Кадърът показва трупа на мъж, който се носи в петрол в Хеглиг, Судан, през април 2012 г. Загиналият е войник на суданските въоръжени сили. Петролът, в който тялото му плава, е изтекъл от повредено съоръжение за добив. Мъжът е убит от южносуданските военни, когато нахлуват в града с петролни резерви при кратко, но жестоко сражение между Судан и Южен Судан. Категорията, в която снимката е отличена, е „Водещи новини“. Ето я и нея.
.................................................
В категорията на портретите е награден впечатляващия кадър „Завръщането на бикобореца“, дело на Даниел Очоа де Олза. Човекът на снимката е 38-годишният Хуан Хосе Падиля, който получава частична парализа на окото и частична парализа на лицето по време на корида. Само 5 месеца след инцидента се завръща отново на арената.
......................
В категорията „Съвременни проблеми“ с първа награда е отличена снимката „Розовият избор“. Тя е заснета на 10 юли 2011 г. в Ханой, Виетнам. Автор е виетнамецът Маика Елан. Героите в кадъра са хомосексуалисти с връзка в продължение на година. Въпреки че страната им отрича този вид отношения в продължение на години, комунистическото правителство обмисля узаконяването на еднополовите бракове. Това би било революционно за историята й решение, което би направило Виетнам първата азиатска държава, извършила този акт. През август 2012 г. първият публичен гей парад на територията й се състоя в Ханой.
....................................................
В категорията „Ежедневен живот“ печели Фаусто Подавини от Рим. Снимката му е заснета през януари 2012 г. Тя е черно-бяла и показва в гръб 71-годишната Мирела в стаята й. Мирела прекарва 40 години от живота си с човека, който обича. С него съпреживява всички житейски трудности, моменти, в които се смее, красиви мигове. В последните 6 години обаче животът й се променя. Тя се посвещава на грижата за него, след като той заболява от Алцхаймер.
...............................................
В категорията "Спорт" първа награда печели Роман Вондрус от Чехия със снимката си от месец август 2012 г. Кадърът пресъздава момент, свързан с конните надбягвания в страната, чиито традиции са сред най-старите в Централна Европа. Състезанията се провеждат в Чехия от 1874 година насам на около 100 километра източно от Прага. Това е връхният момент за всеки чешки жокей, който мечтае ако не да победи в надпреварата, то поне да участва в нея.
............................................
Носител на първата награда в категорията „Природа“ е Пол Никлън. Неговата снимка на императорски пингвин, който се е устремил към леда на повърхността, е свързана с научното откритие, че тези животни са способни да утроят скоростта си на плуване като изпускат милиони балончета от оперението си. Балончетата намаляват триенето между перушината им и ледената вода. Императорските пингвини използват тази своя способност, за да ускорят бягството си от нападащи ги леопардови тюлени до 30 км/ч.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.