Там, където бензинът е по-важен от хляба

Там, където бензинът е по-важен от хляба

Познавачи на Америка твърдят, и то не на шега, че за американците бензинът е също толкова важен, колкото хлябът за французите в навечерието на Революцията. Цената на течното злато обаче расте. А това означава едно: проблем!

Цените по бензиностанциите са неприятна изненада не само за европейците. Вярно, че цена от 82 евроцента за литър, колкото струва бензинът в Америка в момента, би накарала западноевропейците да подскочат от радост. За американските шофьори обаче тя е нещо като непочтен удар под пояса. Виновник те виждат в лицето на настоящия президент Обама. Нищо, че всякакви експерти неуморно обясняват обвързаността на американските цени със ситуацията на световния пазар. Това ни най-малко не помага. Републиканците доста успешно са втълпили на американската общественост, че Америка може да притежава неограничени количества петрол, ако продължава агресивната си стратегия на сондажи на собствена територия.

Drill, baby, drill

И действително: огромните количества петрол, които бяха добити в САЩ през последните години благодарение на нови технологии, затвориха устата дори и онези, които предупреждаваха за края на петролната ера. "Drill, baby, drill" /Дълбай, бейби, дълбай!/ гласеше силно осмивания лозунг на едновремешната кандидатка за вицепрезидентския пост Сара Пейлин. Само че Обама вече не се подсмихва.

Както писа наскоро британското списание "Economist": "Никой никога не е успял да спечели избори в Америка с посланието, че запасите от суровини могат някой ден да свършат". Самият Обама добре познава правилата на политическата драматургия, водена по време и на собствената му кандидат-президентска кампания. Пред избиратели в Охайо, Барак Обама клеймеше през 2008 година енергийната политика на републиканеца Джордж Буш, обвинявайки го персонално за това, че галон бензин струвал двойно повече в сравнение с времето преди влизането му в Белия дом.

В момента цената на бензина е най-високата в цялата досегашна американска история, а политическите противници на Обама дори твърдят, че с икономическата си политика президентът застрашавал американското благосъстояние и бъдеще. В Америка Обама се ползва със славата на човек, който се грижи повече за промените на климата, отколкото за местната икономика. Фактът, че наскоро той забрани строежа на нов огромен петролопровод, добре се вписва в тази картина. Всъщност броят на американските петролни сондажи е рекордно висок, но и този аргумент не е в състояние да му помогне.

Гневът на малките хора

Експерти потвърждават, че правителството на Обама прави сериозни опити да намали бъдещите шокове на бензиновия пазар. Всъщност и сега американците дават максимално 4% от доходите си за бензин. Но тези разходи удрят предимно социално слабите слоеве. Според допитване на "Вашингтон пост" 48% от анкетираните със среден годишен доход под 50 000 долара заявяват, че повишените цени на бензина ги излагат на сериозни лишения.

Тъкмо от този избирателски сегмент обаче се нуждае Обама на изборите през ноември. А както сочат резултатите от същата тази анкета - недоволството от президента-демократ, дошъл на власт с претенцията, че е защитник на малките хора, е нараснало през март тъкмо сред хората с ниски доходи до ниво от 52%.

Източник: “Дойче веле”

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ