Турция блокира външните си отношения с Франция

Турция блокира външните си отношения с Франция

Турция блокира външните си отношения с Франция

Турският министър-председател Реджеп Ердоган нареди да бъдат блокирани външните отношения на страната с Франция. Посланикът на Турция в Париж е отзован, съобщи BBC. Замразени са политическите посещения и съвместните военни проекти между двете страни, включително военните тренировки. Турция ще отмени разрешенията за достъп на френски военни самолети и кораби до летищата и пристанищата й.

Мерките бяха наложени след като Долната камара на френския парламент одобри законопроект, който криминализира отричането на арменския геноцид. По силата на регламента хората на територията на Франция, които отричат геноцида, ще могат да бъдат осъждани на 1 година затвор. Освен това те могат да бъдат санкционирани с глоба от 45 хил. евро.

През януари беше планирана среща за икономическо сътрудничество между двете държави. Сега тя бе отменена. Турският премиер предупреди, че може да последват и други ответни мерки. Ердоган заяви, че френският законопроект е расистки, с дискриминационен характер и ксенофобски. По думите му той е отворил рани в отношенията с Париж, които трудно ще могат да бъдат излекувани. "Ние нямаме геноцид в нашата история. Ще разкажем на света за забравените френски жестокости", заяви той, цитиран от ДПА.

След като новината за приемането на законопроекта беше съобщена, турци протестираха пред сградата на френското посолство в Измир. Същевременно външният министър наа Франция Ален Жюпе заяви, че съжалява за решението на Турция да оттегли посланика си от Париж. Той призова страната да не предприема прекомерни ответни стъпки.

Армения официално благодари на Франция и подчерта, че тя винаги е показвала, че човешките права са над всичко. Тя твърди, че повече от 1,5 млн. души са били убити от османските турци межди 1915 и 1917 г. Турция, от своя страна, твърди, че жертвите са в пъти по-малко – между 250 и 500 хил. и категорично отрича тезата за геноцид.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ