Турция подслушвала 5 милиона свои граждани

Турция подслушвала 5 милиона свои граждани

Около 5 млн. души в Турция са били подслушвани от тайните служби за вътрешна сигурност на страната през 2012 г.

Това съобщи вътрешният министър Ефкан Ала, цитиран от в."Хюриет". Той обяснява, че официално е било разпоредено да се следят комуникациите на 250 000 души в южната ни съседка и може да се предположи, че всеки един от тези хора е говорил по телефона с поне още 20 други.

Вътрешният министър обвинява за скандала офицери, свързани с живеещия в изгнание противник на президента Реджеп Ердоган – Фетхуллах Гюлен. Според него записите са използвани от "паралелна структура" за изнудване и в много случаи са правени без официално разрешение.

"Техни (на привържениците на Гюлен, когото властта в Анкара от поне 2 години смята за свой основен враг – б.р.) цели са били президентът, премиерът, генщабът, Конституционният съд, щабовете на отделните родове войски, министри, разузнаването, външното министерство, директорите на неправителствени организации и децата им, бизнесмени, политически партии, журналисти. Това е невероятно", казва Ала.

По думите му незаконното подслушване се е извършвало най-вече от полицейски служители. За целта е било внесено наблюдателно оборудване от Дания. 3329 души са разследвани във връзка със скандала, 510 са отстранени от постовете си, 251 са дисциплинарно уволнените.

Прокуратурата настоява за ареста на 28 запозозрени, за които се смята, че са контролирали мрежата за подслушване.

Междувременно стана ясно, че Партията на справедливостта и развитието на Ердоган предлага за гласуване проектозакон, който позволява достъпът до уебсайтове да бъде спиран за 24 часа без съдебно нареждане. За целта ще бъде нужно единствено да постъпи подобно искане от страна на премиера или министър. Според вносителите, това ще даде възможност за сваляне от мрежата на съдържание, което застрашава обществения ред или националната сигурност в моменти, когато съдебната процедура е "затрудняваща".

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ