Чужденците в Германия са колкото цяла България

Чужденците в Германия са колкото цяла България

Макар да са твърде различни, Германия и Гърция все пак си приличат по нещо: големия брой имигранти. Разликата е в това, че докато едната е просто входна врата към Златния Запад, в другата чужденците идват, за да останат, коментира „Дойче веле”.

Под повърхността ще открием и още съществени разлики. Докато Германия полага великански усилия за интеграция на чужденците, Гърция изглежда залага повече на тоягата, отколкото на моркова. Така например в сряда Гърция осъмна с нов интеграционен закон, който позволява на властите да задържат за неопределено време нелегалните имигранти. За целта правителството в Атина смята да превърне бивши казарми в приемни лагери за бежанци. Болните чужденци ще бъдат настанявани в специални отделения, които ще са единствено и само за бежанци. В тази връзка германската телевизия АРД цитира гръцкия здравен министър Андреас Ловердос, който нарече здравословното състояние на нелегалните имигранти "бомба със закъснител". Най-разпространени били болести като турбекулоза, СПИН и хепатит "С".

"Така не може да продължава!"

Гърция изглежда решена да се справи с потока от нелегални бежанци. Миналата седмица ресорният министър заяви, че повече така не може да продължава. "Всеки ден границата преминават по 300 нови бежанци", заяви той пред гръцкото радио.

В Гърция живеят над 1 милион имигранти - при население от 11.5 млн. души. Въпреки легализирането на безсрочното задържане в приемни лагери, гръцките власти се стремят възможно най-бързо да връщат преселниците в родните им страни. Това обаче се оказва трудна задача, тъй като повечето от пристигащите, основно от Турция, идват без документи за самоличност. И тъй като Гърция е част от Шенгенското пространство, всеки бежанец, който успее да се качи на самолет или кораб, безпроблемно може да пристигне в която и да е друга държава от Шенген, включително Германия.

19 000 "нови" българи в Германия

Германия е, както знаем, страна-мечта за хората, идващи от по-бедни държави. Нищо чудно тогава, че броят на чужденците в Германия непрекъснато нараства. По данни на Федералната статистическа служба, в края на 2011 година в страната са живеели 6.9 млн. граждани на други държави. За една година броят им е нараснал със 177 300 души (2,6%). Това е най-голямото увеличение за последните 15 години. То се дължи основно на растящия интерес към Германия сред гражданите на осемте страни от Централна и Източна Европа, за които от лятото на 2011 г. вече не важат ограниченията на германския трудов пазар. Сред тях най-много са преселниците от Полша (+ 49 000) и Унгария (+ 13 900).

Но и страни като България и Румъния заемат челни места в тази класация. Така например през 2011 броят на българите, пристигнали в Германия, се е увеличил с 19 хиляди души спрямо 2010 година, а този на румънците - с 32 700. Прави впечатление, че през миналата година в Германия с цел трайно заселване са пристигнали повече българи, отколкото граждани на четирите страни, засегнати от кризата - Гърция, Италия, Испания и Португалия. В групата на страните извън ЕС увеличението е с половин процент, като силно спада интересът към Германия сред гражданите на Турция. През миналата година броят на турците в Германия е намалял с 22 300 души.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ