ЮНЕСКО: Големият бариерен риф е в опасност
ЮНЕСКО предупреди, че едно от най-красивите места на нашата планета - Големият бариерен риф е в опасност. Организацията настоява Австралия да предприеме решителни действия за защита на областта от газодобива и бума на минното дело, предава „Франс прес”. Ако не бъдат предприети мерки рифът е застрашен да влезе в списъка на „Световното културно наследство в опасност".
Австралия е обект на безпрецедентен прилив на инвестиционни ресурси, което се дължи на бума на търсенето от Азия - по-специално с реализирането на тръбопровод на стойност 450 милиарда австралийски долара (435 млрд.долара). Най-дългият коралов риф в света все още не е засегнат до такава степен, че да бъде обявен в опасност, но според ЮНЕСКО броят и мащабите на проектите, включително и за втечняване на природен газ, минното дело и туризмът представляват реална заплаха.
Понижаването на качеството на водата и промяната на климата носят големи рискове, но основното е да се ограничи икономическото развитие, което застрашава издържливостта на кораловата бариера, изтъква ЮНЕСКО. "Изключителната универсална стойност на рефа е застрашена и са необходими решителни действия, които да осигурят дългосрочното му опазване", предупредха от организацията.
"Бързото нарастване на крайбрежното строителство, в това число пристанищната инфраструктура е от съществено значение. Пристанището „Гладстон” - експортен център на въглища с огромни превози до Япония, Индия, Южна Корея и Китай е подложен на значително разширяване и строителни дейности, които активисти казват, че вредят на морските обитатели.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.