Тренд: „Еластичен” дизайн в интериора

Тренд: „Еластичен” дизайн в интериора

Неофункционализмът поставя високи изисквания: съвременното жилищно и офис пространство трябва да е нещо като „еластичен контейнер”, където всичко може лесно да се трансформира в нещо друго. Шик във висша степен при персонализирането, особено при отдаване на бизнес помещения под аренда.

Представете си, че имате дом, сграда, помещение, казано накратко  – ПРОСТРАНСТВО (било то и гараж), което искате да отдадете под наем за бизнес дейност.

Няма как да знаете кой ще прояви интерес към офертата и какъв бизнес ще е на мода утре – може да е салон за красота, може да е студио за йога или пък детски център.

Но на вашето помещение му е все тая – то е готово да приеме всеки. Защото вече е ремонтирано и проектирано от компетентни дизайнери като „еластичен контейнер”, тоест, напълно в стила на неофункционализма. За броени минути, то ще може да се трансформира от ресторант, в студио за йога, а от студио за йога – в склад.

Казвате, че това са фантазии? Всъщност говорим за най-новият тренд, набиращ популярност сред съвременните дизайнери - архитекти, особено сред италианската архитектурна школа . Италия сега е в авангарда на „еластичния дизайн” и неофункционализма – ето къде трябва да отиде човек, ако иска да овладее новата концепция за „Града на бъдещето”.

Как е сега?

Градовете са пълни с помещения, които се предлагат под наем. Най-оборотната стока в тях са ремонтите. Тъкмо поставят нова табела и след някой и друг месец, наемателите им се разоряват, или пък преценяват, че този бизнес не върви и се изнасят. Витрините на магазините биват покрити с найлони и след това, месеци наред из тях се мотаят майстори, които извършват освежаващ ремонт.

Може ли Европа, узряла за идеите на устойчивото развитие да си позволи такова разхищение на средства и природни ресурси? Не, разбира се!

Затова трендът „Еластична среда” или „Еластичен дизайн”, (Elastic environment) набира обороти.

„Еластичната среда” е възможност всеки арендатор да преобразява пространствата с едно движение на ръката, за броени минути - без пробиване на стените, строителни бригади и тонове цимент и боя.

Еластичният дизайн това е т.нар. Wiki-пространства. Звучи познато, като Wikipedia и също като нея се базира на изключително лесната възможност обектът да се поправя, допълва, доизгражда от самите ползватели.

Ето и няколко конкретни примера за еластичен дизайн:

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Борисов се срещна с Ердоган в Истанбул