Тренд: „Еластичен” дизайн в интериора
Неофункционализмът поставя високи изисквания: съвременното жилищно и офис пространство трябва да е нещо като „еластичен контейнер”, където всичко може лесно да се трансформира в нещо друго. Шик във висша степен при персонализирането, особено при отдаване на бизнес помещения под аренда.
Представете си, че имате дом, сграда, помещение, казано накратко – ПРОСТРАНСТВО (било то и гараж), което искате да отдадете под наем за бизнес дейност.
Няма как да знаете кой ще прояви интерес към офертата и какъв бизнес ще е на мода утре – може да е салон за красота, може да е студио за йога или пък детски център.
Но на вашето помещение му е все тая – то е готово да приеме всеки. Защото вече е ремонтирано и проектирано от компетентни дизайнери като „еластичен контейнер”, тоест, напълно в стила на неофункционализма. За броени минути, то ще може да се трансформира от ресторант, в студио за йога, а от студио за йога – в склад.
Казвате, че това са фантазии? Всъщност говорим за най-новият тренд, набиращ популярност сред съвременните дизайнери - архитекти, особено сред италианската архитектурна школа . Италия сега е в авангарда на „еластичния дизайн” и неофункционализма – ето къде трябва да отиде човек, ако иска да овладее новата концепция за „Града на бъдещето”.
Как е сега?
Градовете са пълни с помещения, които се предлагат под наем. Най-оборотната стока в тях са ремонтите. Тъкмо поставят нова табела и след някой и друг месец, наемателите им се разоряват, или пък преценяват, че този бизнес не върви и се изнасят. Витрините на магазините биват покрити с найлони и след това, месеци наред из тях се мотаят майстори, които извършват освежаващ ремонт.
Може ли Европа, узряла за идеите на устойчивото развитие да си позволи такова разхищение на средства и природни ресурси? Не, разбира се!
Затова трендът „Еластична среда” или „Еластичен дизайн”, (Elastic environment) набира обороти.
„Еластичната среда” е възможност всеки арендатор да преобразява пространствата с едно движение на ръката, за броени минути - без пробиване на стените, строителни бригади и тонове цимент и боя.
Еластичният дизайн това е т.нар. Wiki-пространства. Звучи познато, като Wikipedia и също като нея се базира на изключително лесната възможност обектът да се поправя, допълва, доизгражда от самите ползватели.
Ето и няколко конкретни примера за еластичен дизайн:
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.