Китайски квантов компютър влезе в търгвска употреба

Политика за бисквитки

Екип от учени от водещи в квантовата сфера компании China Telecom Quantum Group (CTQG) и QuantumCTek Co., Ltd. (базирана в Хефей, Източен Китай) е разработил свръхпроводящ квантов компютър, готов за търговска употреба, съобщи информационна агенция Синхуа. Устройството е подобно на  модела „Дзучунджъ 3.0“ и използва чипове от същата серия. Оборудвано е със 105 четливи цифрови кубита и 182 разклонителя.

Устройството обработва квантови задачи за семплиране със случайни схеми със скорост квадрилиони пъти по-бърза от най-мощния суперкомпютър в света. Планирано е квантовият компютър да бъде свързан с облачната платформа за квантови изчисления „Тиенийен“, което ще го направи достъпен за потребители по целия свят. Платформата беше пусната през ноември 2023 г. и вече е получила над 37 милиона посещения от потребители в над 60 страни, като броят на експерименталните задачи надхвърля 2 милиона.

Прототипът на новия компютър е  „Дзучунджъ 3.0“, който  беше създаден през март тази година в Китайския университет за наука и технологии. В допълнение към увеличения мащаб и капацитет, системата постигна рекордна надеждност – точността на отчитане надхвърля 99% в контролирана среда. Компютърът е кръстен на математика и астроном от 5-ти век сл. Хр. Дзу Чунджъ, който има принос  за изчисляването на числото Пи и обема на сфера.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Wizz Air свързва София с 19 държави чрез 39 директни маршрута това лято
Легендарният 1200-годишен „Дъб на Робин Худ“ приключи живота си в Шеруудската гора
Как да се измъкнем от кариерна безизходица?
Президентът Илияна Йотова: Скопие опитва да премахне текст от доклада на ЕП
31 декември и 2 януари ще бъдат неработни дни
Радев: Няма да допуснем санкции, които рефлектират негативно върху икономиката ни
Какво се случва с дълговете ви, когато умрете?
10 цитата за живота от Брус Лий
Жечо Станков: Договорът за 7 и 8 блок на АЕЦ Козлодуй ще бъде подписан до края на 2026 г.
Отравяне с гъби погуби руски журналист, разкрил връзката на Путин с гимнастичката Алина Кабаева
2-ри годишен Форум за транспорт, логистика и спедиция: Под натиска на регулациите