Сам Алтман от OpenAI обявява „код червено“ след напредъка на конкурентите
Главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман обяви „код червено“ за необходимостта от подобряване на ChatGPT, тъй като конкурентите Google и Anthropic намаляват преднината му в надпреварата за разработване на изкуствен интелект, пише Financial Times.
Според вътрешен меморандум, изпратен в понеделник, Алтман заявява, че „сигналът за код червено“ ще пренасочи усилията на OpenAI към ChatGPT, като се фокусира върху подобряване на скоростта, надеждността и персонализацията на водещия на пазара чатбот.
В меморандума Алтман казва на служителите, че стартъпът, оценяван на 500 милиарда долара, планира да забави други продукти, тъй като „сме в критичен момент за ChatGPT“. Това означава, че компанията ще отложи плановете за разработване на рекламни продукти, AI агенти за автоматизация на пазаруване и здравни задачи, както и Pulse – услуга за персонализирани сутрешни новини за потребителите.
Стратегическата промяна идва на фона на растящата конкуренция, увеличаващите се разходи за центрове за данни, техническите предизвикателства за оставане на върха в AI и постоянната битка за задържане на ключови таланти.
Миналия месец Google пусна най-новия си голям езиков модел Gemini 3, който според индустриалните тестове изпреварва GPT-5 на OpenAI. Последният модел на Anthropic – Opus 4.5 – също надмина GPT-5 в ключови показатели.
Корей Кавукчуоглу, архитект на AI в Google и технически директор на DeepMind, заяви, че технологичният гигант е „значително подобрил представянето“ чрез обучение на своите AI модели с използване на собствени чипове. Компанията също така обяви, че интегрира най-новите си AI модели в продуктите незабавно.
Google съобщи, че е подобрила методите за обучение на моделите – проблем, с който OpenAI се бори напоследък. Преди пускането на Gemini 3, Алтман беше казал, че OpenAI трябва „да остане фокусирана въпреки краткосрочния конкурентен натиск… очаквайте напрегната атмосфера за известно време“.
„Търсенето е една от най-големите възможности. ChatGPT вече представлява около 10% от активността при търсене и расте бързо“, каза Ник Търли, вицепрезидент и ръководител на ChatGPT, в X в понеделник вечер.
„Нашият фокус сега е да направим ChatGPT още по-способен, да продължим да растем и да разширим достъпа по света – като го направим още по-интуитивен и персонален“, добави Търли.
С повече от 800 милиона седмични потребители OpenAI все още има огромен дял на пазара при чатботите, но хората вече прекарват повече време в разговори с Gemini, отколкото с ChatGPT, според данни на Similarweb.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.