Wiz се отказа от сделката с Google за 23 млрд. долара, ще заложи на IPO
Стартиращата компания за киберсигурност Wiz се оттегли от сделка за придобиване от Google срещу 23 млрд. долара, предаде Си Ен Би Си.
Фирмата съобщи на своите служители, че ще продължи напред с първично публично предлагане (IPO), както беше планирано по-рано.
„Трудно е да се каже „не“ на такава смиряваща оферта“, пише съоснователят на Wiz Асаф Рапапорт в бележка до служителите на компанията.
Запознат източник посочва антитръстови и инвеститорски опасения като част от причината за изоставяне на потенциална сделка.
Рапапорт пише, че компанията ще се съсредоточи върху следващите етапи в свето развитие: първично публично предлагане и 1 милиард долара годишни периодични приходи. Компанията се е съсредоточила върху двете цели много преди да бъде съобщено за преговори с Google.
Сделката почти би удвоила оценката от 12 милиарда долара на стартъпа при последния кръг на финансиране. Wiz беше основана през 2020 г. и се разрасна бързо под ръководството на Рапапорт. Компанията достигна 100 милиона долара годишни периодични приходи след 18 месеца и достигна 350 милиона долара миналата година.
Продуктите за облачна сигурност на Wiz включват превенция, активно откриване и реакция- портфолио, което се харесва на големи фирми и би помогнало на Google да се конкурира с Microsoft, която също продава софтуер за сигурност.
Облачният сегмент на Alphabet се сблъска с повишена конкуренция от водещите компании в сектора Microsoft и Amazon. Облачното звено достигна доходност през 2023 г. след години на големи инвестиции.
Основателите на Wiz преди това създадоха стартираща компания за сигурност Adallom, набраха пари от Sequoia и Index и продадоха бизнеса на Microsoft за 320 милиона долара през 2015 г. Бившият лидер на Sequoia Дъг Леоне каза, че инвестирането в Wiz в най-ранните дни е било „безмислено“.
Скоро след стартирането на Wiz дойде пандемията на COVID-19. Компаниите побързаха да приемат базиран на облак софтуер и инфраструктура, за да помогнат на служителите да работят от разстояние. Промяната облагодетелства Wiz, който може да маркира проблеми със сигурността за приложения и данни в публичните облаци на Amazon, Google, Microsoft и Oracle.
По-малко от година след основаването си Wiz обяви кръг от финансиране от 100 милиона долара.
„Мисля, че това, което беше уникално с Wiz в първите дни, беше сумата пари, събрана от самото начало“, каза Сид Триведи, инвеститор във Foundation Capital.
Google придоби компанията за киберсигурност Mandiant за 5,4 милиарда долара през 2022 г. Най-голямата сделка на Google остава придобиването на производителя на хардуер Motorola през 2012 г. за 12,5 млрд.. долара. Компанията в крайна сметка продаде активи от тази покупка на Lenovo за 2,9 милиарда долара през 2014 г. Google наскоро прекрати разговорите за придобиване на производителя на софтуер за продажби HubSpot.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Най-старата банка в света Monte dei Paschi има купувач за 30 милиарда евро
Финанси |Китай помага за задържане на цените на петрола под $100 за барел, но това няма да продължи дълго
Енергетика |Кралската поща на Великобритания достави списание на мъж с 19 години закъснение
Любопитно |Bloomberg: Airbus предупреждава клиентите си за забавяне на доставките с няколко месеца
Компании |Financial Times: Европейските шофьори намаляват покупките на гориво поради ръста на цените
ЕС |Звездите за бизнеса от 8 до 14 юни: Фокусът пада върху сигурността и устойчивите решения
Хороскоп |Главният секретар Георги Кандев напуска МВР
Общество |Поздравления за повишението! Сигурни ли сте, че го искате?
Техники за успех |Смъртта на “пластмасовия” маркетинг: защо авторството ще бъде най-ценният актив в ерата на изкуствения интелект?
Маркетинг |Александър Пулев: Очаквам намаление от 15 до 30% на стоките от първа необходимост
България |Швейцарски компании са инвестирали 27 млрд. долара в САЩ след споразумението за митата
Икономика |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |На днешната дата, 8 юни. Световен ден на океаните
На днешната дата |ADVERTORIAL
Алианц Банк България и Групата на ЕИБ осигуряват 340 млн. евро за бизнеса в България
Национална библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и blink обединяват усилия в дарителска кампания за реставрацията на емблематичната сграда на библиотеката
Коментари
Няма въведени кометари.