X на Мъск води преговори за набиране на средства при оценка от 44 млрд. долара

X на Мъск води преговори за набиране на средства при оценка от 44 млрд. долара

Социалната мрежа на Илон Мъск X, известна преди като Twitter, води преговори за набиране на средства от инвеститори при пазарна оценка от 44 милиарда долара, твърдят запознати източници, цитирани от Блумбърг. Това е и сумата, срещу която Мъск придоби платформата през 2022 г.

Кръгът на финансиране би бил забележителен обрат за компанията за социални мрежи, след като нейното преструктуриране под управлението на мъск Мъск накара много потребители и рекламодатели да я напуснат.

Разговорите за новия кръг на финансиране X все още продължават и подробностите могат да се променят, твърдят източниците. Компанията може също да се откаже от преговорите за финансиране. Това е първият потенциален инвестиционен кръг за компанията за социални мрежи, откакто Мъск я направи частна.

От X не са отговорили на искания за коментар от агенцията.

Мъск, който водеща роля в администрацията на президента Доналд Тръмп, стана свидетел на рязко покачване на пазарната капитализация на неговите компании през последните месец. Акциите на Tesla Inc. се повишиха с повече от 40% след избирането на Тръмп, а новата оценка на SpaceX от 350 милиарда долара прави компанията най-големият технологичен стартъп в света.

Неговият стартъп за изкуствен интелект, xAI, също се стреми да набере финансиране при оценка, която получи тласък през последните седмици. Компанията за изкуствен интелект агитира потенциални инвеститори за кръг от финансиране, който може да я оцени на около 75 милиарда долара, въпреки че условията не са финализирани и може да се променят, твърдят източници на Блумбърг. X има дял от около 6 милиарда долара в xAI.

През декември, преди текущите преговори за сделката, Fidelity Investments намали своя дял в Twitter с около 70% от продажната цена от 44 милиарда долара.

Дългът на X също претърпя скорошна преоценка в посока нагоре. Миналата седмица Morgan Stanley нанасяше последните щрихи върху продажбата на $3 милиарда дълг на X без отстъпка спрямо номиналната стойност, предаде Блумбърг, цитирайки запознати източници.

Близостта на Мъск до Тръмп промени възприятията за перспективите на X и някои инвеститори залагат, че ролята му ще служи за насърчаване на интересите на неговия бизнес.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 16 юли. Имен ден празнуват Юлия, Юлиян, Юли
Politico: Франция отказва участие в инициативата за покупка на оръжия за Украйна, дългът ѝ нараствал с 5000 евро в секунда
Вече има първи глобен шофьор през тол системата, която е свързана с МВР
Кметът на Истанбул е изправен пред съдебен процес, който може да сложи край на политическата му кариера
Възстановява се движението по столичната улица „Опълченска“ след ремонта
Финландия забранява сделки с недвижими имоти за руснаци и беларуси
Вашият коментар: Доходите или цените в България растат по-бързо?
Футболен клуб Барселона ще получи 44 милиона евро от държава, която е сред петте най-бедни в света