Акции и доходност се повишават, търговците балансират между Китай и предлагането на петрол

Акции и доходност се повишават, търговците балансират между Китай и предлагането на петрол

Акции и доходност се повишават, търговците балансират между Китай и предлагането на петрол

Европейските акции поскъпнаха при старта на търговията дне, след понижението през миналата седмица, а доходността на държавните облигации се повиши отново, заради увеличаването на цените на петрола, съобщава "Ройтерс".

Китайската централна банка намали едногодишния си лихвен процент с 10 базисни пункта и остави петгодишния си лихвен процент непроменен. Това беше изненада за анализаторите, които очакваха намаления от 15 базисни точки и за двете, тъй като възстановяването на втората по големина икономика в света загуби скорост поради задълбочаващия се спад в сектора на недвижимите имоти, слабите разходи и спадащия ръст на кредитите.

"Слабата инжекция на стимули от страна на Китайската централна банка в болната икономика се оказа до голяма степен недостатъчна предвид мащаба на предизвикателствата, които се разразяват в различните сектори, но даде надежда на инвеститорите, че може да има още", каза Сузана Стритър, ръководител на отдел "Пари и пазари" в Hargreaves Lansdown.

"Все още има известни очаквания, че китайските власти ще се намесят с по-щедър стимул", добави тя.

Разочарованието на инвеститорите доведе до спад на азиатските акции, като китайските сини чипове (.CSI300) се понижиха с 0,4% до най-ниското си ниво от почти девет месеца. На този фон европейските акции отвориха с повишение.

Европейският индекс STOXX 600 (.STOXX) се повиши с 0,7 % след спада от 2,3 % миналата седмица, като енергийните компании се представиха по-добре, тъй като цените на петрола се повишиха, а свитото предлагане от Саудитска Арабия компенсира опасенията за търсенето. Фючърсите на американските акции също се повишиха. 

Цените на петрола се покачиха в понеделник, след като миналата седмица прекъснаха седемседмичната си печеливша серия поради опасения за търсенето в Китай. Брентът се търгуваше с 36 цента по-високо - 85,16 долара за барел, а американският суров петрол - с 41 цента по-високо - 81,66 долара за барел.

На пазарите на облигации разпродажбите, които доведоха разходите по държавните заеми до най-високите им стойности от повече от десетилетие, отново получиха импулс в понеделник.

Доходността на по-дългосрочните държавни ценни книжа на САЩ се повиши с още 3-4 базисни пункта, като 30-годишната доходност достигна нов 12-годишен връх от 4,44%.

Ключовото събитие за седмицата е конференцията на Федералния резерв на САЩ в Джаксън Хоул, където се очаква, че председателят Джером Пауъл ще отбележи скока в доходността и неотдавнашната серия от силни икономически данни, което засилва аргументите за допълнително повишаване на лихвите.

Мнозинството от анкетираните анализатори смятат, че Фед е приключил с повишенията, докато трейдърите залагат на малко под 40% шанс за последен ход в тази посока от страна на Фед до ноември.

Щатският долар, който отбеляза петседмичен ръст, подпомогнат от повишаването на доходността по облигациите, се търгуваше без промяна днес спрямо кошница от равностойни валути, малко под двумесечния връх, достигнат в петък.

Еврото поскъпна с 0,2 % спрямо долара след загубата от 0,7 % през миналата седмица.
 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ