Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Активите на банковата система се увеличили с 1,9 млрд. лева за месец
В края на май 2023 г. активите на банковата система в България възлизат на 161.8 млрд. лв. и спрямо края на април нарастват с 1.9 млрд. лв. (1.2%), съобщиха от БНБ.
За динамиката на балансовите активи и пасиви през отчетния месец влияние оказват и операциите по придобиването от Юробанк България АД на търговското предприятие и дейността на БНП Париба Пърсънъл Файненс С.А. – клон България.
През май на ниво банкова система се увеличават кредитният портфейл, дълговите ценни книжа и позицията други активи. Намаляват паричните салда в централни банки и другите депозити на виждане, а паричните наличности нарастват. В структурата на балансовите активи в края на май делът на позицията пари, парични салда при централни банки и други депозити на виждане, е 16.5%, този на кредитите и авансите – 64.3%, а на дълговите ценни книжа – 14.6% (при съответно, 16.8%, 64.5% и 14.7% в края на април). Отношението на ликвидно покритие към 31 май е 251.7% при 262.6% към 30 април.
Ликвидният буфер е в размер на 45.2 млрд. лв., а нетните изходящи ликвидни потоци възлизат на 18.0 млрд. лв. (при съответно 45.3 млрд. лв. и 17.2 млрд. лв. в края на април).
Според данните на БНБ общият размер на брутните кредити и аванси през май се увеличава с 913 млн. лв. (0.9%) до 107.4 млрд. лв. Вземанията от кредитни институции намаляват със 126 млн. лв. (0.7%) до 17.1 млрд. лв.
В брутния кредитен портфейл на банковата система е отчетено нарастване с 1.1 млрд. лв. (1.2%) до 90.3 млрд. лв. Увеличават се кредитите за домакинства (с 518 млн. лв., 1.5%), за нефинансови предприятия (с 453 млн. лв., 1.0%), както и тези за други финансови предприятия (с 61 млн. лв., 0.8%) и за сектор държавно управление (с 35 млн. лв., 3.7%). Спрямо края на април депозитите в банковата система нарастват с 1.360 млрд. лв. (1.0%) до 138.1 млрд. лв. ОТ БНБ посочват, че основен принос за това има увеличението на депозитите на кредитни институции (с 1.373 млрд. лв., 16.2%).
Отчетен е още ръст на депозитите на нефинансови предприятия (с 396 млн. лв., 0.9%) и на домакинства (с 41 млн. лв., 0.1%), а намаление се наблюдава при депозитите на други финансови предприятия (с 335 млн. лв., 7.9%) и на сектор държавно управление (със 115 млн. лв., 2.6%).
Според данните на БНБ балансовият собствен капитал на банковата система в края на май възлиза на 17.9 млрд. лв. и спрямо края на април се увеличава с 244 млн. лв. (1.4%) с приноса на месечния растеж на печалбата.
Към 31 май 2023 г. печалбата на банковата система е 1.3 млрд. лв., с 564 млн. лв. (73.0%) повече спрямо реализираната за първите пет месеца на 2022 г. Размерът на разходите за обезценка на финансови активи, които не се отчитат по справедлива стойност в печалбата или загубата, в края на май 2023 г. възлиза на 165 млн. лв. при 199 млн. лв. през същия месец на миналата година, показват още данните на Централната банка.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Синът на норвежката престолонаследничка получи четири години затвор за две изнасилвания
Свят |Актрисата Ан Шедийн от прочутия сериал "Алф" почина на 77-годишна възраст
Свят |Два случая на кърлежов енцефалит са регистрирани у нас за кратък период
Наука и Здраве |НСИ отчете годишна инфлация от 6.9% през май
Икономика |Среща с успеха: Макс Баклаян гостува на Sofia Up на 21 юни
ПР и събития |Звездите за бизнеса от 15 до 21 юни: Лятното слънцестоене носи нова динамика в идеите и комуникацията
Хороскоп |ЦИК обяви имената на 240-те депутати в 52-рото Народно събрание
Политика |Тръмп: САЩ и Иран постигнаха споразумение за прекратяване на войната
Свят |Как ще намалим разликите в заплатите между мъжете и жените у нас?
България |Цената на електроенергията за бизнеса скача с над 43%
Енергетика |Правителството планира 19 млрд. евро инвестиции в отбраната
България |На днешната дата, 15 юни. Рождениците днес
На днешната дата |ФИФА ще плати на съдията от Сомалия, който не бе пуснат на Световното
Спорт |ADVERTORIAL
Blink parking се превръща в естествения дигитален избор за плащане на паркирането в зона
cargo-partner разширява европейската си мрежа за автомобилен транспорт в отговор на нарастващото търсене и тенденциите за nearshoring
Коментари
Няма въведени кометари.