БНБ отчете лек ръст на лихвите по потребителските кредити през ноември

БНБ отчете лек ръст на лихвите по потребителските кредити през ноември

През ноември 2024 г. средният лихвен процент по кредитите за потребление на домакинствата в левове се увеличава с 0,17 пр. п. до 9,25 на сто, а годишният процент на разходите (ГПР) по тези кредити - с 0,20 пр. п. до 9,94 на сто. При жилищните кредити в левове обаче средният лихвен процент се понижава с 0,01 пр. п. до 2,51 на сто, а ГПР по тези кредити - с 0,02 пр. п. до 2,82 на сто, показват данните на Българската народна банка(БНБ).

През ноември 2024 г. средният лихвен процент по овърдрафта в левове спада с 0,17 пр. п. до 14,31 на сто, а при кредитите по кредитни карти, извън безлихвен гратисен период, в левове - с 0,05 пр. п. до 20,99 на сто.

Същевременно през ноември средният лихвен процент по кредитите за фирмите, в размер до 1 млн. евро, договорени в левове, се увеличава с 0,14 пр. п. до 4,23 на сто, а по тези над 1 млн. евро - с 0,23 пр. п. до 4,13 на сто. Средният лихвен процент по кредитите до 1 млн. евро, договорени в евро, се понижава с 0,10 пр. п. до 4,41 на сто, а по кредитите над 1 млн. евро - с 0,44 пр. п. до 4,87 на сто. През ноември 2024 г. средният лихвен процент по овърдрафта в левове спада с 0,04 пр. п. до 3,47 на сто, а по овърдрафта в евро - с 0,18 пр. п. до 4,73 на сто.

Депозитите

В сравнение с октомври 2024 г. средният лихвен процент по депозитите на фирмите с договорен матуритет (ДДМ) в левове се увеличава с 1,04 пр. п. до 2,52 на сто, а по тези в евро – с 0,15 пр. п. до 2,31 на сто. Средните лихвени проценти по овърнайт-депозитите в левове и в евро се запазват на нива съответно от 0,05 на сто и 0,12 на сто.

Обемът на новия бизнес по депозитите на фирмите с договорен матуритет в левове намалява с 39 на сто (304,3 млн. лв.) до 475,8 млн. лв., а по тези в евро - с 4,5 на сто (42,3 млн. лв.) до 891,5 млн. лв.

През ноември 2024 г. средният лихвен процент по депозитите на домакинствата с договорен матуритет в левове се понижава с 0,05 пр. п. до 0,88 на сто, а по тези в евро - с 0,24 пр. п. до 1,44 на сто. Средните лихвени проценти по овърнайт-депозитите в левове и в евро остават без промяна на нивата от предходния месец съответно 0,01 на сто и 0,02 на сто.

Същевременно обемът на новия бизнес по депозитите на домакинствата с договорен матуритет в левове спада с 6 на сто (19,4 млн. лв.) до 302,1 млн. лв., а по депозитите с договорен матуритет в евро - със 7,1 на сто (22,8 млн. лв.) до 297,4 млн. лв., показват още данните на централната банка, цитнирани от БТА.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Рей Далио: Златото и нефиатните валути ще бъдат по-силни средства за съхранение на стойност с нарастването на дълга на САЩ
Исторически обрат: България е на полуфинал на световното първенство по волейбол след победа над САЩ
Осъдиха Никола Саркози на 5 години затвор заради престъпен заговор с Муамар Кадафи
Да инвестираш като най-богатите хора в света вече е по-лесно от всякога. Но колко е опасно?
Зеленски е готов да се оттегли от поста си след края на войната
Нови материали правят водолазните костюми устойчиви на ухапвания от акули
На днешната дата, 26 септември. Рождениците днес
Тръмп одобри сделката за TikTok