За осем месеца бюджетният дефицит на САЩ се е увеличил 2,7 пъти

За осем месеца бюджетният дефицит на САЩ се е увеличил 2,7 пъти

За осемте месеца на фискалната 2023 година, започнала на 1 октомври, бюджетният дефицит на САЩ се е увеличил 2,7 пъти спрямо същия период на предходната година до 1,165 трилиона долара, съобщи Министерството на финансите на страната.

Бюджетният излишък на САЩ през май 2023 г. възлиза на 240,348 милиарда долара, което е 3,6 пъти повече от цифрата за същия месец на миналата година (66,223 милиарда долара), Бюджетните приходи са намалели с 21% до 307,487 млрд. долара.

Разходите са се увеличили с 20,3% до $547,835 млрд. Основното увеличение е в програмата за здравно осигуряване Medicare и в системата за социално осигуряване.

От началото на текущата фискална година обемът на приходите в бюджета на САЩ е намалял с 11,3%, възлизайки на 2,994 трилиона долара. В същото време разходите са се увеличили с 9,4% и са достигнали 4,159 трилиона долара.

Както беше съобщено по-рано, отрицателното салдо на държавния бюджет края на фискалната 2022 година е намалено наполовина и възлиза на 1,375 трилиона долара.

Рекорден дефицит от $3,1 трилиона е регистриран в страната в края на фискалната 2020 година. Последният път, когато бюджетът на САЩ беше на излишък, беше през фискалната 2001 г.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Световната банка препоръчва актуализация на имотния данък в България
Властите в Халкидики изхвърлят като отпадък всички чадъри и вещи, оставени на плажа
Франция се засегна от остри думи на вицепремиера на Италия към президента Макрон
Дясната ръка финансиста Епстийн: Никога не съм виждала Доналд Тръмп в "неподходяща обстановка"
Тръмп: Ще се види накъде ще се развие войната в Украйна през следващите 2 седмици
Сезон: Туризмът отчита 6% ръст на българи и чужденци, спрямо мналата година
Бивш премиер на Италия остро критикува ЕС и го нарече „маргинален наблюдател“
Властта в САЩ уволни шефа на Агенцията за военно разузнаване