Държавата взе нов дълг за 2,250 млрд. евро

Икономика

България набра от международните пазари нов дълг за 2, 250 млрд. евро, съобщиха от Министерството на финансите. Емисията е предназначена за покриване на дефицита и стари задължения. 

Облигациите са в два транша. Единият е за 7-годишни книжа в обем от милиард и половина евро и лихвен купон 4,125%.

Останалите са със срочност от 12 години, лихвеният купон е 4,625%. Тези стойности отразяват цената, която държавата плаща, за да използва дълговия ресурс. Колкото по-високи са тези стойности, толкова по-неблагоприятни са условията за България.

"Резултатът отразява тенденциите на международните пазари за поскъпване на паричния ресурс в условията на глобална икономическа и политическа несигурност“, коментира министър Росица Велкова, цитирана от пресцентъра на финансовото министерство. Пазарни анализатори отдавна предупреждават, че забавянето на външната дългова емисия вреди на страната ни, защото пазарните условия се затягат.

По закон таванът на държавния дълг за тази година е до 10,300 млрд. лева. Милиард и 800 милиона лева вече бяха поети от вътрешния пазар, а преди дни финансовото министерство изпрати календар за очакваните вътрешни емисии. Не се предвижда ново излизане на външните пазари до края на годината, допълват от ведомството. 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Кога е добре да останете в зоната си на комфорт?
Джейми Даймън: Необходими 300 000 работници за възстановяване на американското корабостроене
The Wall Street Journal: Китай измества Франция като световен център за производство на гъши дроб
Васил Терзиев: Ще спестим около 200 млн. евро на софиянци от договорите за боклука
МП: Оценките на Европейската комисия в Седмия доклад за върховенството на закона са обективни
Кои са гимназиите с най-висок бал в София?
Демерджиев: Българската прокуратура е доста колеблива в действията си
Европейски столици за един ден: бюджетният начин да пътуваш повече