JPMorgan Chase: Делът на златото в общия обем на инвестициите  достигна 11-годишен връх

Икономика


 Инвестициите в злато достигнаха максимален дял в общия обем на инвестициите на пазарните участници от 11 години насам на фона на активното закупуване на благородния метал от централните банки. Това се посочва в проучване, изготвено от анализаторите на JPMorgan Chase под ръководството на Николаос Панигирцоглу.

Анализаторите изчислиха този показател, като разделиха стойността на златните монети и кюлчета, както и инвестициите в борсово търгувани фондове, опериращи на физическия пазар на злато, на общия обем на финансовите активи, пише MarketWatch. Проучването не включва банковите инвестиции.

"Делът на инвеститорските средства, вложени в злато, изглежда доста висок по исторически стандарти и може да се предположи, че структурният ръст на търсенето от страна на централните банки (причинен от страхове от санкции или от обща диверсификация и отдръпване от инвестиции в държавни облигации на страните от Г-7) е положителен фактор за цените на златото", отбелязва Николаос Панигирцоглу.

Същевременно данните на Световния съвет по златото  за второто тримесечие на 2023 г. говорят за нормализиране на покупките на злато от централните банки. Според анализаторите на JPMorgan това може да е временно явление, дължащо се на рязкото намаляване на покупките на благородния метал от Централната банка на Турция, но е твърде рано да се прави категорично заключение.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Японски композитор постави три световни рекорда в Книгата на „Гинес“
Стратегии за преговори, когато събеседникът ви има предимство
Четирикратният шампион във Формула 1 Верстапен удължи договора си с Red Bull
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Времето: Жълт код за високи температури е обявен в почти цялата страна
Панамският канал ще намали броя на ежедневно преминаващите кораби
Дрон наруши въздушното пространство на Румъния, НАТО изпрати изтребители
САЩ удължават до 19 септември срока за продажба на чуждестранните активи на "Лукойл"
Основният спонсор на "Евровизия" се оттегля от конкурса
„Камаз“ разработва безпилотни автобуси
Ефремова заяви, че няма да допусне запазване на настоящото ниво на минималната работна заплата от 1 януари 2027 г.
Най-кратките литературни шедьоври в историята
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура
Mission Point: AI изисква еволюция на начина на работа на бизнеса
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
Forbes: Урсула фон дер Лайен е най-влиятелната дама в света
С решение на борда: Центърът „Кенеди“ във Вашингтон си връща името на Тръмп
Великобритания намалява директната помощ за страните от Африка с повече от 40%
След 50 г. в космоса: NASA намери начин апаратът Voyager 2 да продължи пътуването в междузвездното пространство
Швеция понижава възрастта за наказателна отговорност за деца на 14 години
Кратка история на автомагистрала „Тракия”
Емоционалната устойчивост се превръща в най-ценното умение в работата
Милиардерът Питър Тийл придоби 1% дял в аржентинска петролна компания, работеща във „Вака Муерта“
Има ли по-добър от Джон Ву? Ще снимат римейк на „Лице назаем“