Moody's потвърди дефолта на Русия по външния й дълг

Икономика

Международната рейтингова агенция Moody's потвърди, че Русия е изпаднала в дефолт по външните си дългове, предаде ДПА. Агенцията обяви, че Москва не е извършила плащане на лихви по две емисии държавни облигации, след като изтече 30-дневният гратисен период.

Това е първият дефолт на Русия по външния й дълг от времената на болшевишката революция.

През 1998 г. страната изпада в дефолт, но по вътрешния си дълг, и той е причинен от финансовата криза, породена от спада на цената на петрола и колапса на рублата.

Вчерашният дефолт обаче няма нищо общо с фалита. Руската хазна е пълна благодарение на високите цени на енергоносителите, но западните санкции направиха плащанията на дълговете практически невъзможни.

С оглед на ситуацията дефолтът можеше да се очаква и финансовите пазари бяха преценили риска и го бяха определели като "управляем".

Коментари
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Цената на дизела в Германия падна под тази на най-бюджетния бензин E10 за първи път от март
Добре свършената работа вече не е достатъчна за повишение
Какво означават новите китайски покупки на селскостопански продукти от САЩ за световната търговия?
Разсекретените файлове за НЛО на сайта на Пентагона регистрираха над 1 милиард посещения
Министърът на културата: Кабинетът решава за домакинството на "Евровизия" 2027 още тази седмица
Студени досиета: Синът на покойния основател на модната верига "Mango" бе задържан за смъртта на баща си
17-и зелен и енергиен форум: Дългосрочната устойчивост си има цена
Сегашната петролна криза е най-големият удар върху световната енергийна система