Русия отрича да е изпаднала в неплатежоспособност по външния си дълг

Икономика

Русия отрече, че е изпаднала в дефолт по външния си дълг за първи път от повече от век, като призова инвеститорите да се обърнат към западните финансови агенти за парите си, тъй като Москва е платила дължимите лихви, предаде Ройтерс.

Белият дом заяви в понеделник, че Русия е в неизпълнение по международните облигации за първи път след болшевишката революция, тъй като широките санкции срещу страната в отговор на нахлуването й в Украйна на практика я откъснаха от световната финансова система.

До миналата седмица Русия продължаваше да извършва плащания по своите еврооблигации в чуждестранна валута според условията на емисията, но на 27 май инвеститорите не получиха дължимите купони по облигации, деноминирани в долари и евро, след като американските власти не удължиха действието на лиценз, който позволяваше на Русия да извършва плащания през банковата система на САЩ.

„Изявленията за неизпълнение са абсолютно неоправдани“, каза пред репортери говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.

„Фактът, че Euroclear е задържал тези пари и не ги е изпратил на получателите, не е наш проблем. Няма абсолютно никакви основания да наречем такава ситуация неизпълнение“, каза той, визираната в Белгия компания за финансови услуги, която доскоро беше агент по плащанията по руския дълг. Тя е собственост на американската банка JP Morgan.

В понеделник финансовото министерство заяви, че „действията на чуждестранни финансови посредници са извън негов контрол“, като помоли чуждестранните държатели на облигации да говорят директно с тези, които удържат плащанията.

„фактът, че инвеститорите не са получили пари не е настъпил поради липса на плащане, а поради действия на трети страни“, допълват от министерството.

Тъй като лицензът от САЩ изтече, а Европейският съюз санкционира Националният депозитар за сетълмент, руската версия на западните клирингови къщи Euroclear и Clearstream, миналата седмица Москва преведе рубли на кредиторите.

 Президентът Владимир Путин нареди миналата седмица дълговите задължения да се считат за изпълнени, след като бъде извършено плащане в рубли, равно на дължимата валута. Притежателите на облигации ще трябва да отворят сметка в руска банка, за да получат плащането.

Москва няма да блокира конвертирането на плащането във валута и прехвърлянето му в чужбина, но инвеститорите ще трябва да заявят писмено, че нямат претенции към Русия, посочи министерството.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Легендарният 1200-годишен „Дъб на Робин Худ“ приключи живота си в Шеруудската гора
Холивудската звезда Кейт Бланшет е назначена за професор по съвременен театър в Оксфорд
Kaufland e първият ритейлър, който започва да отдава паркоместа под наем
Цените на петрола се понижиха, пазарите очакват възстановяване на корабоплаването през Ормузкия проток
Шефът на SoftBank: Коментарите за балон са богохулство срещу AI
9 български поговорки за парите, които да (не)спазваме
На днешната дата, 24 юни. Еньовден
Испански медии: Българският пилот Никола Цолов влиза във Формула 1 от 2027 година