Москва направи всичко, за да подкрепи рублата. Сега валутата е твърде силна

Москва направи всичко, за да подкрепи рублата. Сега валутата е твърде силна

Москва полага усилия, за да ограничи поскъпването на руската рубла. Русия се готви да ускори понижението на лихвените проценти, тъй като все повече официални лица разглеждат възхода на валутата като икономическа заплаха, пише Блумбърг.

Рублата, която е най-добре представящата валута в световен мащаб през тази година, изглежда е прескочила желаното от Москва ниво на възстановяване. Макар че първоначално Кремъл представяше поскъпването на рублата като знак, че Русия е устояла на западните санкции, наложени заради инвазията й в Украйна, сега правителството обмисля мерки за ограничаване на растежа, тъй като той започва да понижава конкурентоспособността на износа и бюджетните приходи от петрол, газ и други стоки, продавани в чужбина.

Поскъпването на валутата е ключова тема в дискусиите на президента Владимир Путин с икономически представители, каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков по време на конферентен разговор в сряда. „Укрепването на рублата е въпрос, получаващ специално внимание от правителството“, каза той.

Насрочване на извънредно заседание на Руската централна банка за днес предизвика очаквани за голямо понижение на лихвите и допълнително разхлабване на капиталовия контрол.  На този фон рублата поевтиня с цели 6,6% спрямо долара търговията в Москва, слагайки край на петдневното увеличение.

Въпреки широкомащабните санкции, наложени на Русия, нарастващият износ и капиталовият контрол подкрепиха рублата до най-високите й нива от 2018 г. насам. Усилията на властите да нейното поскъпване, включително чрез две намаления на лихвите през април и облекчаване на ключова мярка за контрол на капитала по-рано тази седмица, засега не помагат.

Руската централна банка не коментира какви варианти ще дискутира на днешната среща, но официални лица заявиха, че е вероятно по-нататъшно намаляване на лихвите, акцентирайки върху забавящата се инфлация след рязкото увеличение на лихвите в първите дни след началото на инвазията на Русия в Украйна.

„Няма смисъл да свиквате спешна среща и да я обявите пред пазара, освен ако не готвите голямо намаление“, каза Татяна Орлова от Oxford Economics. „Не бих се изненадала, ако понижат лихвите със 700 до 800 базисни пункта“, добави тя.

Покачването на рублата от 30%  спрямо доларатази година я доведе до „прага на болката“, каза Дмитрий Полевой от Locko Bank. И все пак, само намаляването на лихвите „едва ли ще спре укрепването“, тъй като се дължи на огромен търговски излишък, каза той.

Членовете на Руската централна банка могат използват срещата за лихвите, за да разхлабят допълнително капиталовия контрол, посчват от TD Securities.

„Валутата вече не е свободно плаваща и обменният курс отразява предимно потоците на търговския баланс, дължащи се най-вече на руския износ на въглеводороди“, каза Кристиан Маджо от TD Securities в Лондон. „Може би някои ограничения могат да бъдат смекчени от руска страна“, добави той.

Централната банка понижи основната си лихва с 300 базисни пункта до 14% на заседанието през април.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ