НАП събра 10% повече приходи за централния бюджет през 2022 г.

Икономика

С 10% повече са приходите, събрани от Националната агенция за приходите, за централния бюджет през 2022 г. спрямо 2021 г. Това заяви в интервю за БТА изпълнителният директор на Агенцията Борис Михайлов.

"Годината беше трудна, но с положителни резултати", отчете Михайлов. 

По думите му, събраните приходи от НАП са в размер на над 18 млрд. лева, което е увеличение с 10% спрямо предходната година. Събраната сума от задължителни осигурителни вноски е над 13 млрд. лева, което е с почти 14% повече спрямо 2021 г. 

През 2022 г. стартира изцяло обновеният Портал за електронни услуги на НАП. Той е разработен в интерес на потребителите, като им дава повече възможности, по-интуитивна навигация, лесен достъп до информацията за всяка една услуга и допълнителни функционалности, коментира изпълнителният директор на Приходната агенция. 

Като едно от предизвикателствата, пред които е била изправена НАП през изминалата година, Михайлов определи въведена антикризисната мярка в помощ на физическите лица при зареждане на гориво. За целта бензиностанциите правеха отстъпката от 25 стотинки на литър/кг, а НАП по нормативно определен ред възстановява средствата на бензиностанциите за предоставената компенсация. Отпуснатите средства от бюджета са в размер на 188 млн. лв., като до момента е изплатена компенсация на 581 фирми за крайно разпространение на горива. 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
ЕС обвини компанията Temu, че e възпрепятствала проверка на Европейската комисия в Ирландия
Земетресението в Япония върна назад възстановяването на историческия замък Кумамото
10 гатанки за деца, които затрудняват и възрастните
В Нидерландия купуват все повече електромобили заради данъчното облагане
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
Елементарна логическа задача, на която повечето студенти в Харвард отговарят погрешно
Старите трамваи по линии 20 и 22 в София ще останат поне още 2 години
САЩ искат Азия да използва техните AI модели, но Китай доминира при по-евтините предложения
Сигнал за бомба опразнил столичния мол на "Цариградско шосе"