Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Призиви за данък върху богатството във Великобритания след ръст на броя на милиардерите
Броят на милиардерите в Обединеното кралство се е увеличил с една пета от началото на пандемията от коронавирус, показва доклад, призоваващ за прогресивен данък върху богатството с цел справяне с нарастващото неравенство на фона на кризата с разходите на Острова, предаде в. „Гардиън“.
Благотворителната организация Equality Trust заяви, че намесите на правителствата и централните банки по време на пандемията са довели до „експлозия на богатството на милиардерите“ във Великобритания за сметка на останалата част от обществото, подхранвайки бум в стойността на имотите и на фондовия пазар.
В началото на глобалната здравна криза преди три години Английската централна банка и други големи централни банки по света свалиха лихвените проценти до нула и наляха милиарди на финансовите пазари чрез своите програми за количествено облекчаване за изкупуване на облигации. Насочени към смекчаване на най-тежката рецесия от три века чрез подкрепа на бизнеса, домакинствата и правителствата с по-ниски разходи по заеми, тези политики са помогнали и за надуването на цените на активите, допринасяйки за пълнене на джобовете на богатите инвеститори.
Equality Trust заяви, че това е допринесло за увеличаването на броя на милиардерите в Обединеното кралство от 147 през 2020 г. на 177 тази година, като средностатистическият милиардер в страната сега притежава около 2 млрд. паунда.
„Тази внезапна експлозия в огромното богатство до голяма степен се дължи на мерки, насочени към намаляване на въздействието на COVID-19 върху икономиката, тъй като централните банки изпомпваха трилиони долари на финансовите пазари, което доведе до бум на фондовия пазар, който на практика напълни джобовете на акционери“, посочи Джо Витамс, съизпълнителен директор на Equality Trust, в доклад, публикуван в понеделник.
Докладът установи, че броят на милиардерите в Обединеното кралство се е увеличил повече от десет пъти в сравнение с 1990 г., когато Sunday Times за първи път публикува своя списък на богатите британци, включва 15 милиардери.
Използвайки коригирани спрямо инфлацията данни за богатството от архивни копия на списъка на богатите, докладът той показа, че общото богатство на британските милиардери е нараснало от 53,9 млрд. паунда през 1990 г. до повече от 653 млрд. паунда през 2022 г. „Това представлява увеличение на богатството на милиардерите от над 1000% през последните 32 години“, се казва в доклада.
„Това, че сме позволили на малцината най-богати да натрупат такава зашеметяваща сума от 1990 г. насам, е национален позор“, каза Витамс. „Рекордите на Обединеното кралство по отношение на неравенството в богатството са ужасяващи, крайно несправедливи и представляват реална заплаха за икономиката и обществото ни“, добави той.
Витамс каза, че на неравенството не трябва да се гледа като на нещо, което е неизбежно.
„Правилните политики могат да имат положително въздействие. Призоваваме правителството да обложи богатството в съответствие с доходите, да реформира финансовия сектор и да прекрати ролята на Обединеното кралство като данъчно убежище. Две трети от британската общественост е съгласна, че обикновените работещи хора не получават своя справедлив дял от богатството на нацията и е време правителството да предприеме действия“, каза още.
Представителите на организацията, която води кампания за данъчно равенство, твърдят, че правителството може да събере до 37 млрд., за да помогне за плащането на обществени услуги, ако въведе поредица от данъци върху богатството.
Tax Justice UK призова правителството да въведе пет данъчни реформи, насочени към много богатите, които според активистите са се справили „наистина добре финансово“ по време на кризата с коронавируса и националните локдауни,.
„Данъците са свързани с политически избори. Във време, когато повечето хора са силно засегнати от кризата с разходите за живот, би било погрешно да се съкратят още повече обществените услуги“, каза Том Питърс, ръководител на застъпничеството на Tax Justice UK. „Богатите се справиха много добре финансово през последните няколко години. Финансовият министър трябва да защитава публичните разходи, като облага правилно богатството“, добави той.
Сред предлаганите от групата мерки са изравняване на данъка върху капиталовите печалби с данъка върху доходите у въвеждане на данък от 1% върху активите на свръхбогатите хора със състояние от над 10 милиона млн. паунда.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.