Прогноза: Японската централна банка ще забави повишението на лихвите заради резултатите от изборите

Икономика

Резултатите от извънредните парламентарни избори в Япония може да забавят по-нататъшното повишаване на основния лихвен процент от страна на Японската централна банка, смятат експерти.

Управляващата коалиция в Япония, състояща се от Либералнодемократическата партия (ЛДП) и партията „Комейто“, загуби мнозинството си в долната камара на парламента. Японският министър-председател Шигеру Ишиба изрази готовност да състави правителство, ръководено от ЛДП, но сега ще трябва да потърси допълнителна подкрепа извън коалицията, за да има стабилно правителство, отбелязва MarketWatch.

Резултатите от изборите увеличават политическата и икономическата несигурност в Япония и може да затруднят нормализирането на паричната политика, което ще допринесе за отслабването на йената, смятат експерти.

Разширяването на коалицията може да наложи Ишиба да оттегли подкрепата си за постепенното затягане на политиката от страна на Японската централна банка, смята старши валутният анализатор на National Australia Bank Родриго Катерил, цитиран от  MarketWatch.

Икономистите от SMBC Nikko Securities отбелязват, че резултатите от изборите ще бъдат „естествен възпиращ фактор“ за нормализиране на политиката от страна на японския регулатор. Според тях обаче това не означава, че Централната банка ще бъде принудена да се откаже от повишаването на лихвените проценти, тъй като нито една от страните не обича прекомерното отслабване на йената, се посочва в обзора на SMBC Nikko.Securities, въпреки повишената несигурност, курсът на икономическата политика на страната, включително целта на Японската централна банка за инфлация от 2%, вероятно ще остане непроменен.

Те все още очакват, че Японската централна банка ще повиши лихвения процент през следващите месеци, „но летвата за подобна стъпка през тази година може да се повиши в случай на продължаваща политическа несигурност или засилени сътресения на финансовите пазари“.

Следващото заседание на Японската централна банка ще се проведе на 30-31 октомври. Експертите смятат, че регулаторът ще се въздържи от повишаване на лихвения процент, който в момента е 0,25% годишно, докато няма повече яснота относно новото правителство и по-нататъшната икономическа политика, казват експертите от Oversea-Chinese Banking Corp. Франсис Чънг и Кристофър Уон, съобщи The Wall Street Journal.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
Звездите за бизнеса от 10 до 16 август: Баланс между амбициите и реалните възможности
Страдате ли от парализа на креативността?
The Financial Times: Китай пробива „Леден път на коприната“ към Великобритания
Великобритания продължава да чупи рекорди по тежки горещини
На днешната дата, 11 август. Рождениците днес
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка