Светът на парите: IPO на компания за чипове ще покаже дали пазарът може да продължи да расте

Икономика

Южнокорейският производител на чипове SK Hynix не е сред групата, известна като „Великолепната седморка“, но представянето на неговите акции го поставя в собствена категория, след като постигна зашеметяващо рали на фона на AI бума, което го постави напът към рекорден дебют на американските пазари.

Акциите ще бъдат листнати на Nasdaq и се очаква да започнат да се търгуват в петък, набирайки около 29 милиарда долара в събитие, което може да бъде най-голямата първоначална продажба на акции от чуждестранна компания, пише Fortune.

Това се случва след като акциите на SK Hynix, листнати в Корея, се покачиха със 770% през последните 12 месеца, дори след 20% спад от пика през юни.

Този ръст изпреварва дори ралито от 700% Micron Technology за същото време, като производителите на чипове памет се очертават като ключови за развитието на т. нар. AI агенти. SK Hynix е водещ доставчик на високоскоростна памет, след като се превърна в любимия доставчик на Nvidia.

Въпреки че листването на акциите на SK Hynix в САЩ няма да бъде толкова голямо, колкото първичното публично предлагане на SpaceX за 86 милиарда долара миналия месец, то може да послужи като ключов барометър за пазара.

Всъщност, корейската компания вече предизвика вълни по целия свят. Коментарите на SK Hynix миналия месец, че планира да забави бизнеса си с памети за приложения с изкуствен интелект, доведоха до петия най-лош дневен спад на високо южнокорейския борсов бенчмарк Kospi. Последваха го световните фондови индекси, а силните печалби на Micron не бяха достатъчни, за да съживят доверието.

За анализаторите от Capital Economics големите колебания бяха особено тревожни, като се посочва, че подобни разпродажби са се случвали преди това само по време на мечи пазари, като например по време на азиатската финансова криза, дотком балона и Голямата финансова криза.

Акциите на SpaceX, която също е компания за изкуствен интелект след придобиването на xAI, демонстрираха подобна волатилност, откакто станаха публични. Акциите скочиха в първоначалните си търговски сесии, след което паднаха рязко и се върнаха близо до цената си от края на първия ден на борсата.

Дори облигациите, емитирани от SpaceX скоро след първичното публично предлагане (IPO), бързо се разпродадоха, което ги постави на нива, сравними с тези на кредитополучателите с junk рейтинг, въпреки че получиха инвестиционни рейтинги.

Колебанията бяха друг тревожен знак за посоката на пазара и според съобщенията са фактор за IPO-то на OpenAI, което може да бъде отложено за 2027 г., вместо по-късно тази година.

Очакванията не бяха нещата да стоят по този начин. След като САЩ и Иран най-накрая прекратиха военните действия, пътят пред още по-големи висоти за компаниите, възползващи се от бума в сферата на изкуствения интелект, изглеждаше ясен, тъй като цените на петрола и доходността на облигациите паднаха.

Но отчетите за печалбите, надминаващи очакванията, и оптимистичните насоки – каквито липсваха на технологичния балон от 90-те години, не бяха достатъчни, за да поддържат бичия ентусиазъм, тъй като инвеститорите започват да се съмняват дали печалбите ще бъдат толкова силни, колкото се очакваше.

Разходите на така наречените хиперскейлъри се увеличиха толкова бързо, че може да достигнат 1 трилион долара следващата година. В резултат на това паричният поток вече не е достатъчен, за да храни звяра, което подтиква компаниите да емитират облигации и нови акции.

Засега търсенето от Уолстрийт е достатъчно, за да задоволи предлагането, но нарастват опасенията относно устойчивостта на тази толкова голяма зависимост от дълга.

Всяко забавяне на капиталовите разходи от страна на хипермащабиращите компании може да има ефект върху пазара на чипове. Ненаситното им търсене е причинило недостиг на потребителска електроника, принуждавайки Apple и други производители на устройства да повишат цените.

За да се справи с цялото търсене, SK Hynix ще похарчи стотици милиарди долари за два нови производствени завода в Южна Корея. Но в индустрия, известна с циклите на бум и спад, този капацитет може да доведе до свръхпредлагане.

Анализатори от Bank of America предупредиха в бележка във вторник, че акциите се насочват надолу и потвърдиха целта си за S&P 500 за края на годината от 7100 пункта, което представлява спад от 5% спрямо нивото в края на седмицата.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Знаменит фитнес треньор разкри 3-те най-прости правила за отслабване
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
В дълбокия космос: Открита е огромна формация с диаметър 1,3 млрд. светлинни години
5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
От 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Пентагонът създаде централизиран команден център за дронове
Изненадващата причина другите постоянно да ви разочароват
ABSOLUT представя уникалната си арт колекция на изложба в София
Джеф Безос влиза в съревнование с Илон Мъск на два фронта
БНБ: Депозитите на домакинствата у нас нарастват с 19% към края на май
Китайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
Почина големият актьор и режисьор Йосиф Сърчаджиев