Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Бензинът и дизелът у нас поевтиняха до нива от 2009 г.
Цените на бензина и дизела бяха намалени в големите вериги бензиностанции у нас, като нафтата вече е с около 5 ст./л по-евтина от масовия А95.
През уикенда цената на дизела в София се установи на нива 1,88-1,90 за литър, а най-използваният бензин А95 се продаваше за 1,94-195 лв./л., пише „Труд".
Това е най-ниското ценово ниво на горивата от 6 години.
Понижението на цените от началото на годината е 7,38% при дизела и 3,48% при бензина.
От Българската петролна и газова асоциация прогнозират, че цените на горивата ще продължат да падат до края на 2016 г. Все още обаче не може да бъде дадена реална прогноза какъв е пределът.
Основната причина за спада през уикенда е поевтиняването на горивата на едро от рафинерията на „Лукойл" заради падащите цени на петрола. На пазара на дребно обаче намалението се случва с по-бавно темпо, отколкото в търговията с непреработени петролни продукти.
Въпреки намалението на горивата у нас, цените им, без да се включват в тях данъци и такси, остават сред най-високите в Европейския съюз, показва справка на сайта energy.eu. Според данните в него единствените страни, където цената на бензина без данъци и такси е по-висока от тази в България, са Дания, Малта и Испания. Дизелът пък е по-скъп само в Дания, Гърция и Малта.
В момента Комисията за защита на конкуренцията прави анализ на пазара на горива по настояване на вицепремиера Томислав Дончев. Резултатите от проучването се очаква да бъдат готови в началото на февруари.
Междувременно от Българската петролна и газова асоциация продължават да изпращат сигнали към Министерството на финансите и прокуратурата за незаконна продажба на горива у нас, по които се извършват проверки. По оценки на участници на пазара щетите за бюджета от продажбата на нелегални горива е 700-800 млн. лева годишно.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
BofA предупреждава за „червени флагове" по отношение на американските акции
Финанси |Великобритания инвестира 1,1 млрд. паунда в национален суперкомпютър с изкуствен интелект
Свят |Бившият президент на УЕФА Мишел Платини заведе дело срещу ФИФА и президента ѝ Джани Инфантино
Спорт |Авиокомпаниите предупреждават за опасна тенденция при аварийни евакуации
Свят |Зеленски: Отказът да се издига украинското знаме е „малка грешка“, която вреди на приятелството
Свят |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Поздравления за повишението! Сигурни ли сте, че го искате?
Техники за успех |Испанците вече харчат половината от заплатата си за наем, над 70% в Мадрид и Барселона
Свят |Любомир Качамаков: Необходимо е ясно, предвидимо и устойчиво планиране
5-а годишна конференция за строителство и инвестиции |Времето: Нова порция следобедни валежи
България |На днешната дата, 9 юни. Рождениците днес
На днешната дата |ЦИК обяви имената на 240-те депутати в 52-рото Народно събрание
Политика |Франция и Германия се отказаха от проекта за съвместен изтребител
ЕС |ADVERTORIAL
Алианц Банк България и Групата на ЕИБ осигуряват 340 млн. евро за бизнеса в България
Национална библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и blink обединяват усилия в дарителска кампания за реставрацията на емблематичната сграда на библиотеката
Коментари
Няма въведени кометари.